W praktyce o wiele więcej problemów jednostkom zobowiązanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych sprawia możliwość (chęć) prowadzenia ksiąg rachunkowych poza jednostką – przez zewnętrzny podmiot lub osobę. I temu zagadnieniu KSR poświecił przede wszystkim uwagę.
a) powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych w terminie 15 dni od dnia ich wydania (art. 11a pkt. 1 ustawy);
b) zapewnić dostępność ksiąg rachunkowych wraz z dowodami księgowymi uprawnionym organom zewnętrznej kontroli lub nadzoru w siedzibie jednostki lub w miejscu sprawowania zarządu, albo w innym miejscu za zgodą organu kontroli lub nadzoru (art. 11a pkt. 2 ustawy).
KSR wskazuje dodatkowo iż takie obowiązki ciążą na kierowniku zarówno gdy księgi rachunkowe zostały powierzone do prowadzenia podmiotowi uprawnionemu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jak i gdy są prowadzone siłami własnymi ale w oddziale.
W pkt. 20 stanowiska czytamy Powyższa sytuacja ( chodzi o ww. obowiązki przyp. red) ma miejsce wówczas, gdy księgi rachunkowe prowadzone są przez jednostkę np. w jej oddziale (zakładzie), biurze (czyli poza jej siedzibą lub miejscem sprawowania zarządu) lub zostały powierzone do prowadzenia przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. KSR nie wskazuje żadnych dodatkowych obowiązków w sytuacji gdy księgi rachunkowe SA prowadzone przez zagranicznego przedsiębiorcę. Z taką możliwością możemy się również obecnie spotkać – dopuszcza ją znowelizowany art. 11 ustawy o rachunkowości.
Podstawa prawna
Uchwała nr 5/10 Stanowisko Krajowego Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13 kwietnia 2010 r. stanowisko w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych.