a) przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
c) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a), korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Każdy podmiot korzystający ze środowiska powinien ustalić we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnieść ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego zgodnie z art. 284 ust. 1 Prawa ochrony środowiska.
Od 1 stycznia 2013 w odniesieniu do opłat należnych za 2013 rok nastąpiły zmiany.
Opłaty za II półrocze 2012r. należało wnieść do 31 stycznia 2013r. Natomiast za 2013r. opłata będzie płacona za cały rok bez podziału na półrocza, co wynika z art. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342). Obecnie po tej nowelizacji zgodnie z art. 285 ust. 2 Prawa ochrony środowiska, podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest wnosić opłatę za dany rok kalendarzowy do dnia 31 marca następnego roku.
W związku z tym opłatę za korzystanie ze środowiska należną za 2013 r. trzeba będzie uregulować jednorazowo do 31 marca 2014 r. W tym samym terminie podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany będzie przedłożyć marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia opłat oraz wysokość tych opłat.
Co ważne zaczynając od opłat należnych za 2013 r., roczna wysokość opłaty zwolnionej z obowiązku jej wnoszenia wynosi 800 zł. zgodnie z art 289 ustawy (wcześniej 400zł, ale odnosiło się to do półrocza).
Zauważyć trzeba i od 1 stycznia 2017r przewidziane są w tym zakresie kolejne zmiany dotyczące zakresów i terminów wpłat, ale to kwestia dotycząca przyszłości, zatem tu zostanie pominięta.