Czy w związku z przewalutowaniem pożyczki powstaną różnice kursowe? Część 2

Jeśli pożyczka została przewalutowania na złote polskie to w chwili jej spłaty nie będą powstały różnice kursowe, bowiem następować będzie spłata w złotych polskich pożyczki wyrażonej w złotych polskich.
Różnice kursowe związane ze spłatą pożyczki lub kredytu powstają w sytuacji, gdy:

  • kredyt lub pożyczka w momencie udzielenia był wyrażony w walucie obcej,
  • kredyt lub pożyczka w momencie spłaty jest wyrażony w walucie obcej,
  • pomiędzy dniem otrzymania a dniem spłaty kredytu lub pożyczki wystąpiły różnice w stosownych kursach walut.

Podobnie spłata pożyczki dokonana w PLN przez pożyczkobiorcę po jej przewalutowania na PLN, nie będzie skutkowała powstaniem dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych od pożyczki, z wyjątkiem przychodu z tytułu odsetek faktycznie otrzymanych. W przypadku, gdy spłata pożyczki będzie następowała po przewalutowaniu, tj. zmianie waluty pożyczek na PLN, pożyczki nie będą, zatem już wyrażone w walucie obcej, zatem przepisy art. 15a ust. 2 pkt 4 i ust. 3 pkt 4 updop nie znajdą zastosowania.

Zaprezentowane powyżej stanowisko zostało potwierdzone w praktyce organów podatkowych. I tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 4 lipca 2011 r., sygn. IPPB5/423-408/11-2/IŚ, potwierdził, że „w momencie spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę, po wcześniejszym dokonaniu przewalutowania pożyczki z EUR na PLN, nie powstaną dla Spółki (będącej pożyczkodawcą – przyp. Wnioskodawcy) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, dodatnie lub ujemne różnice kursowe związane ze zmianami kursu waluty, w której była pierwotnie wyrażona pożyczka”.

Podobnie m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 16 września 2011 r., sygn. ILPB4/423-206/11-2/ŁM czy ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2012 sygn. IPPB5/423-714/12-3/IŚ

Dodaj komentarz