Uznanie dla srebrnego \”Niemena\”

Robert Kotowicz jest twórca srebrnego "Niemena". Rewers monety prezentuje wizerunek okładki albumu z utworami artysty „Katharsis”, zaś awers – podobiznę Niemena. Jest to pierwsza moneta, która ukazała się w ramach serii kolekcjonerskiej „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”.

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród miało miejsce 10 czerwca w Petersburgu. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 209 monet z 24 krajów m.in. z Rosji, Australii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski i Francji.

Narodowy Bank Polski zgłosił do konkursu łącznie 18 srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich wyemitowanych w 2009 roku, gdzie między nimi znalazły się srebrne dziesięciozłotówki: „25. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki”, „Polacy ratujący Żydów: Irena Sendlerowa, Zofia Kossak, siostra Matylda Getter”, „100. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego” oraz złote „Wrzesień 1939 – Warszawa” i „180 lat bankowości centralnej w Polsce” (obie o nominale 200 zł).

Stworzono, aż osiem kategorii w ramach, których oceniano monety. Należały do nich: „Srebrna moneta roku”, „Unikalny pomysł”, „Udany pomysł artystyczny”, „Moneta roku”, „Złota moneta roku”, „Oryginalna technologia”, „Nagroda publiczności”, a także „Specjalna nagroda Komitetu Organizacyjnego za rozwój rynku wartości kolekcjonerskich”.

Jednym z kryteriów, wedle którego jurorzy oceniali monety, była jakość wykonania projektu, nietypowość rozwiązań artystycznych i technologicznych jak również kluczowa myśl projektu.

Konkurs „Konstelacja monet” („Coin Constellation”), organizowany przez Watermark Publishing House, jest jedynym konkursem monet kolekcjonerskich w Rosji. W skład kadry oceniającej konkursu wchodzą reprezentanci rosyjskich i europejskich muzeów, banków komercyjnych i stowarzyszeń numizmatycznych. Do pierwszej edycji konkursu w 2007 r. zgłoszono 47 monet z 11 krajów, rok później już 80 monet z 15 krajów, a w 2009 r. 176 monet z 21 krajów m.in. z Rosji, Australii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski i Francji. Monety zgłaszały banki narodowe, mennice i dystrybutorzy.

W minionym roku w konkursie „Konstelacja monet – 2009” polskie monety zdobyły nagrody w dwóch kategoriach. Srebrna dziesięciozłotówka „400 lat polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej” zwyciężyła w kategorii „Oryginalna technologia” – pierwsza moneta ze szklanym rdzeniem. Z kolei srebrna moneta „Sybiracy” (o nominale 10 zł) została mianowana najlepszą w kategorii „Udany pomysł artystyczny” (ex aequo z wyemitowaną w Wielkiej Brytanii srebrną monetą „Tutankhamun Sterling Silver Canopic Coffinette with Cartouches” w kształcie trójkąta).

Obie polskie monety były wyemitowane przez NBP w 2008 r. Autorem projektu pierwszej z nich był Robert Kotowicz, drugiej – „Sybiracy” – Ewa Tyc-Karpińska.

 

NBP/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *