Nowy sposób tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z nowo brzmiącym art. 1571§ 1 k.s.h. umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła być zawierana także przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (wzorzec umowy). Jest to kolejny krok ustawodawcy, mający na celu informatyzację postępowań sądowych, zmierzający do obniżenia kosztów funkcjonowania sądów oraz przyśpieszenia procedur.

Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy będzie wymagało wypełnienia formularza umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym oraz opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy momentem zawarcia umowy spółki będzie wprowadzenie do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.

Do zgłoszenia spółki z o.o. zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy należy dołączyć, sporządzone na formularzach udostępnianych w systemie teleinformatycznym:

1) umowę spółki opatrzoną podpisem elektronicznym,
2) listę wspólników z podaniem nazwiska i imienia lub firmy (nazwy) oraz liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich, opatrzoną przez wszystkich członków zarządu podpisem elektronicznym,
3) oświadczenie wszystkich członków zarządu opatrzone podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki.

W terminie 7 dni od rejestracji spółki jej zarząd zobowiązany będzie złożyć do sądu rejestrowego:

1) oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki,
2) złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

Wniosek złożony drogą elektroniczną o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy będzie mógł być także opatrzony innym podpisem elektronicznym, który spełnia wymagania dotyczące podpisu elektronicznego osób zawierających umowę takiej spółki niż bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Również inne dokumenty, na których podstawie dokonywany będzie wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, składane drogą elektroniczną, będą mogły być opatrzone innym podpisem elektronicznym, który będzie spełniać wymagania dotyczące podpisu elektronicznego osób zawierających umowę takiej spółki.

Do wniosku złożonego przez pełnomocnika o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pełnomocnik nie będzie dołączał pełnomocnictwa, jednak zobowiązany będzie powołać się na nie, wskazując jego datę, zakres oraz okoliczności wymienione w art. 87 k.p.c.

Istotną różnicą pomiędzy spółkami z o.o., rejestrowanymi w tradycyjny sposób, a spółkami utworzonymi przy wykorzystaniu wzorców umowy będzie rodzaj wkładów, którymi wspólnicy będą pokrywali kapitał zakładowy. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zawartych w innowacyjny sposób dopuszczalne będą bowiem jedynie wkłady pieniężne (zasada ta nie będzie dotyczyła już podwyższenia kapitału zakładowego). Pokrycie kapitału zakładowego spółki powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru.

W toku postępowania rejestracyjnego doręczenie orzeczeń i pism sądowych dokonywane będzie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie rejestrowe. Orzeczenia i pisma sądowe wysłane w ten sposób będą uznane za doręczone z datą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji. W przypadku braku takiego potwierdzenia pisma będą uznane za doręczone z upływem 14 dni od daty umieszczenia korespondencji w systemie teleinformatycznym.

Dodaj komentarz