Odliczenie VAT od samochodów – wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2010 r.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż NSA stanął na stanowisku, że nie jest możliwe odliczenie podatku naliczonego od każdego samochodu osobowego, a jedynie jak stwierdzono w orzeczeniu z dnia 18 lutego 2010 r. należy dokonać porównania przepisu art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 1993 r. z zapisem art. 86 ust. 3 ustawy o VAT z 2004 r. w odniesieniu do podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego. Jak stwierdził NSA: „Porównując możliwość przewidzianą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT z 2004 r. dokonania odliczenia podatku naliczonego (choć w niepełnej wysokości), z zupełnym brakiem takiej możliwości pod rządami art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 1993 r. nie można nie dojść do wniosku, że unormowanie w tym przedmiocie wprowadzone ustawą z 2004r. nie rozszerza zakresu ograniczenia przewidzianego poprzednio, a wręcz jest rozszerzeniem prawa. Stąd uprawnione jest twierdzenie, że skoro w ogóle jest możliwe zachowanie ograniczeń, jak chodzi o przedmiotowe odliczenia, jako odstępstwo od generalnej zasady neutralności VAT, to przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT z 2004 r. w odniesieniu do zakupu samochodu osobowego nie narusza zasady wyrażonej w art. 17 ust. 6 akapit drugi VI Dyrektywy.”

Analizując uzasadnienie poprzedniego orzeczenia NSA w podobnej sprawie należy stwierdzić, iż stanowi ono potwierdzenie dotychczasowej linii orzeczniczej zajętej przez wojewódzkie sądy administracyjnie, zgodnie z którą „ (…) uchylenie przepisów wewnętrznych w dniu wejścia w życie szóstej dyrektywy w krajowym porządku prawnym i zastąpienie ich w tym samym dniu innymi przepisami wewnętrznymi samo w sobie nie pozwala na przyjęcie, że państwo członkowskie zrezygnowało ze stosowania wyłączeń prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Tego rodzaju zmiana ustawowa nie pozwala też, sama w sobie, na stwierdzenie naruszenia art. 17 ust. 6 akapit drugi tej dyrektywy, pod warunkiem jednak, że nie doprowadziła do rozszerzenia – po tym dniu – zakresu wcześniejszych krajowych wyłączeń.”

Tym samym NSA uznał, iż nie jest możliwe zaaprobowanie poglądu wyrażonego przez WSA w Krakowie w wyroku z dnia z 3 kwietnia 2009 r. (sygn. I SA/Kr 147/09), podatnicy posiadają po dniu 1 maja 2004 r. prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia oraz użytkowania samochodów, jak również nabycia paliwa, bez względu na rodzaj oraz kategorię pojazdu.

Jednocześnie pragniemy zapewnić Państwa, iż redakcja portalu TAXFIN będzie w kolejnych publikacjach zajmowała się problematyką odliczania VAT od samochodów osobowych. Będziemy w szczególności oczekiwali na uzasadnienie wyroku NSA z dnia 9 czerwca 2010 r.

 

Dodaj komentarz