Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Cyprem

Od pewnego czasu wiele emocji budziły działania Ministerstwa Finansów podejmowane w kierunku zmiany postanowień umowy zawartej z Cyprem. Wynika to zarówno z korzystnych zapisów samej umowy zawartej między Polską i Cyprem, jak również z obowiązujących na Cyprze zasad opodatkowania, które stały się podstawą planowania podatkowego przy wykorzystaniu struktur z udziałem cypryjskich spółek.

Rezultatem rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Polski i Cypru było podpisanie 16 marca 2012 r. Protokołu do obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wśród najważniejszych zmian przewidzianych w Protokole należy wymienić:

Likwidacja tzw. klauzuli tax-sparing
Protokół wprowadził istotną zmianę w zakresie przyjętej zasady unikania podwójnego opodatkowania obowiązującej między innymi w odniesieniu do tzw. dochodów biernych (dywidendy, odsetki oraz należności licencyjne). Umowa między Polską i Cyprem w obecnym brzmieniu zawiera tzw. klauzulę tax-sparing, która umożliwia pomniejszenie podatku należnego w Polsce z tytułu dochodu osiągniętego na Cyprze z dywidend, odsetek lub należności licencyjnych o podatek, do którego pobrania jest uprawniony Cypr (według maksymalnej stawki wynoszącej 10%). Obecnie istnieje więc możliwość pomniejszenia wielkości należnego podatku w Polsce niezależnie od tego, czy cypryjskie władze podatkowe pobierają podatek od dochodów wypłacanych przez cypryjskie spółki.

Zasada ta ma szczególne znaczenie w odniesieniu do dywidend, ponieważ umożliwia obniżenie kwoty należnego w Polsce podatku o 10% podstawy opodatkowania mimo, że władze cypryjskie nie pobierają podatku od dywidend wypłacanych przez spółki z siedzibą na Cyprze.

Likwidacja klauzuli tax-sparing oznacza, że podatek z tytułu dochodów biernych osiąganych na Cyprze będzie mógł być pomniejszony wyłącznie o podatek faktycznie zapłacony na Cyprze. W praktyce, oznacza to opodatkowanie dywidend osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych na poziomie 19% kwoty dywidendy brutto, a nie jak dotychczas na poziomie 9%.

Zmiana definicji i zasad opodatkowania dochodów dyrektorów
Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniu między Polską i Cyprem obowiązującej w obecnym brzmieniu, wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne należności osiągane z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki mogą być opodatkowane jedynie w kraju siedziby spółki je wypłacającej.

Protokół przewiduje opodatkowanie wynagrodzeń dyrektorów w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby osoby osiągającej takie wynagrodzenie. Powyższa zmiana oznacza, że dochody polskich osób fizycznych pełniących funkcje dyrektorów w spółkach cypryjskich będą podlegać opodatkowaniu w całości w Polsce, według skali podatkowej (przy zastosowaniu stawki 18 lub 32%).

Ponadto, Protokół rozszerza zakres świadczeń uznawanych za dochody dyrektorów również na dochody osiągane z tytułu członkostwa w zarządzie lub jakimkolwiek innym organie spółki, podobnym do zarządu lub rady nadzorczej.

Obniżenie stawek podatku u źródła
Wśród istotnych zmian wprowadzonych podpisanym 16 marca 2012 r. Protokołem należy również wymienić obniżenie stawki podatku u źródła pobieranego od:

  • dywidend – z 10 do 5 lub 0% (stawka 0 % możliwa do zastosowania po spełnieniu warunków określonych w Protokole) oraz
  • odsetek – z 10 do 5%.

Zmiany przewidziane w Protokole objęły także określone umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zasady wymiany informacji obowiązujące między Polską i Cyprem.

Nowe zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Cyprem wejdą w życie po uprzedniej ratyfikacji Protokołu przez obydwie strony. Jeśli ten warunek zostanie spełniony do końca 2012 r., zmienione Protokołem przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Cyprem zaczną obowiązywać już od 2013 r. Możliwe jest również, że zmiany wynikające z Protokołu zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. lub 1 stycznia 2015 r.

Dodaj komentarz