Powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcom – skutki dla księgowości, część 2

Wskazana została też definicja cudzoziemca zgodnie z ustawą z dnia 15.06.2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 769).

W przypadku, gdy cudzoziemiec przebywa na terenie RP bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to podmiot powierzający mu wykonywanie pracy jest obowiązany pokryć zaległe wynagrodzenie oraz koszty związane z przesłaniem cudzoziemcowi zaległych należności do państwa, do którego cudzoziemiec powrócił lub został wydalony.

Takiej osobie przysługuje zgodnie z art. ustawy roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia i związanych z nim świadczeń:

  • Jeśli jest to praca powierzona na podstawie stosunku pracy, przy dochodzeniu zaległego wynagrodzenia i związanych z nim świadczeń, domniemywa się istnienie stosunku pracy przez okres 3 miesięcy, chyba, że pracodawca lub cudzoziemiec dowiodą innego okresu zatrudnienia.
  • Jeśli nie było stwierdzonego stosunku pracy ( praca bez żadnej umowy) to w przypadku wydawania orzeczenia o istnieniu stosunku pracy domniemywa się istnienie stosunku pracy przez okres 3 miesięcy, chyba, że pracodawca lub cudzoziemiec dowiodą innego okresu zatrudnienia.
  • Jeśli praca była powierzona na podstawie umowy cywilnoprawnej, przy dochodzeniu zaległego wynagrodzenia i związanych z nim świadczeń, domniemywa się, że za wykonanie powierzonej pracy uzgodniono wynagrodzenie w wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, chyba, że podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub cudzoziemiec dowiodą, że wynagrodzenie zostało uzgodnione w innej wysokości.

Podkreślić należy, że podobne zasady dotyczącą głównego wykonawcy oraz każdego podwykonawcy, który pośredniczył między głównym wykonawcą a podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Są oni w przypadku niewypłacalności podmiotu powierzającego pracę, solidarnie obowiązani do:

  • wypłaty zasądzonego zaległego wynagrodzenia i związanych z nim świadczeń oraz pokrycia kosztów związanych z przesłaniem zaległych należności do państwa, do którego cudzoziemiec powrócił lub został wydalony,
  • poniesienia kosztów wydalenia cudzoziemca, o których mowa w art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach

Taki obowiązek wystąpi, gdy wiedzieli, że podmiot powierzył wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a podmiot ten jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, egzekucja przeciw niemu okaże się bezskuteczna lub przemawia za tym szczególnie ważny interes cudzoziemca.

Dodaj komentarz