Procedury stosowane przez biegłych rewidentów podczas badania należności handlowych, część 2

Określenie stopnia spłaty należności po dniu bilansowym
W przypadku kiedy biegły rewident nie otrzymał wystarczającej ilości potwierdzeń sald, które dostarczyłyby odpowiednich dowodów istnienia oraz względnej kompletności należności handlowych, to konieczne jest zastosowanie zastępczych metod badawczych. Jedną z najpopularniejszych metod alternatywnych jest badanie stopnia spłaty należności po dniu bilansowym. Polega ona na weryfikacji zapisów na kontach rozrachunkowych po dniu bilansowym z dokumentami źródłowymi potwierdzającymi, że dana należność została przez kontrahenta zapłacona. Najczęściej weryfikacja ograniczona jest do analizy takich dokumentów jak wyciągi bankowe, raporty kasowe oraz potwierdzenia dokonanych kompensat (w przypadku wzajemnych rozrachunków). Im większa ilość rozliczonych po dniu bilansowym należności handlowych, tym ich saldo jest bardziej wiarygodne.

Test „roll forward”;
Test „roll forward” jest również pośrednio związany z procedurą potwierdzania sald. Stosuje się go w przypadku, gdy otrzymano potwierdzenie salda na inny dzień niż dzień bilansowy. Istotą tego testu jest uzgodnienie, czy operacje jakie nastąpiły w okresie pomiędzy dniem potwierdzenia a dniem bilansowym zostały prawidłowo ujęte w ewidencji księgowej i odpowiednio w sprawozdaniu finansowym. Polega to przede wszystkim na sprawdzeniu zgodności zapisów na kontach rozrachunkowych analizowanego okresu z dokumentami źródłowymi (dowody zapłaty oraz dowody zakupu).

Weryfikacja struktury wiekowej należności Kolejnym etapem badania należności z tytułu dostaw i usług jest sprawdzenie stopnia ich przeterminowania, tzw. struktury wiekowej. Sporządzenie struktury wiekowej należności ma na celu uchwycenie należności wątpliwych oraz zagrożonych, co w konsekwencji może skutkować utworzeniem odpisów aktualizujących ich wartość. Podczas badania sprawozdania finansowego, biegły rewident powinien uzyskać wystarczające informacje potwierdzające, że przedstawiona przez jednostkę struktura wiekowa należności została stworzona w sposób wiarygodny oraz rzetelnie odzwierciedla faktyczny stopień przeterminowania należności handlowych.

Analiza listu od prawnika W celu uchwycenia należności spornych, biegły rewident może zwrócić się do podmiotu prowadzącego obsługę prawną jednostki z prośbą o przedstawienie aktualnych informacji na temat toczących się spraw sądowych przeciwko lub z powództwa jednostki. Analiza listu od prawnika ma na celu sprawdzenie, czy na wszystkie należności handlowe objęte postępowaniem sądowym zostały utworzone odpisy aktualizujące oraz czy zostały one utworzone w wystarczającej wysokości. Aktualny wykaz toczących się postępowań powinien również dostarczyć informacji na temat prawdopodobieństwa odzyskania należności spornych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *