Czy 20% \”sankcyjna\” stawka znajduje zastosowanie w podatku od spadku?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy powyższa praktyka władz skarbowych jest słuszna, należy przeanalizować powołany wyżej art. 15 ust. 4 Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stosownie do wymienionego przepisu: „nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20 %, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony”.
Z powołanego przepisu wynika więc, że jedynie nabycie w drodze darowizny oraz polecenia darczyńcy, a także powołanie się przez podatnika na okoliczność takiego nabycia w trakcie prowadzonych: czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego rodzi konieczność zapłaty podatku liczonego według stawki 20%.
Zaznaczyć należy, że władze skarbowe domagając się od podatników zapłaty podatku w takich sytuacjach jak wyżej przedstawiona, nie zwracają uwagi na brzmienie przepisu. Władze skarbowe odnoszą się do tego, że dany przepis (art. 15 ust 4) znajduje się w ustawie regulującej kwestie związane z zapłatą podatku, w przypadku nabycia rzeczy i praw majątkowych zarówno w drodze dziedziczenia, jak i darowizny (na marginesie należy dodać, że ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje również kwestie związane z opodatkowaniem zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku oraz nieodpłatnej: służebności, renty i użytkowania).
Zatem w sytuacji, w której organy skarbowe będą domagały się uregulowania niezapłaconego przez podatnika podatku od spadku, wówczas gdy w czasie prowadzonego np. postępowania podatkowego będzie się on powoływał na okoliczność nabycia majątku na podstawie spadku, podatnik ten powinien uregulować podatek wg. stawek określonych w art. 15 ust 1 Ustawa o podatku od spadków i darowizn (chyba że zachodzą przesłanki do zastosowania art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn, co pozwoli mu na uniknięcie opodatkowania nabycia spadku). Nie ma natomiast żadnych podstaw do tego, aby w takiej sytuacji jak wyżej przedstawiona  dokonać zapłaty podatku wg. stawki 20%, o której mowa w art. 15 ust 4 Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dodaj komentarz