Spółka może przekwalifikować nieruchomości (grunty, prawo użytkowania wieczystego, budynki i budowle) ze środków trwałych do inwestycji, pod warunkiem jednak, że nieruchomości te spełniają warunki zawarte w definicji inwestycji. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości przez inwestycje rozumie się m.in. nieruchomości, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są w jej posiadaniu w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej.
1) według zasad stosowanych do środków trwałych, tj. według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, powiększonych o koszty ulepszenia i pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, lub
2) według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej.
W sytuacji, gdy spółka przyjmie, że inwestycje wycenia w cenach nabycia i amortyzuje według zasad obowiązujących dla środków trwałych, to operacja przekwalifikowania środka trwałego do inwestycji polegać będzie na przeksięgowaniu wartości początkowej tego środka trwałego (ceny nabycia) z konta 01 na konto 04, oraz dotychczasowego umorzenia środka trwałego na konto odpisów umorzeniowych inwestycji w nieruchomości. Od chwili przekwalifikowania wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości odnosić należy w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c ustawy o rachunkowości).