We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że zamierza wystawić faktury korygujące do faktur wewnętrznych dotyczących okresu od maja do grudnia 2004 roku. Na podstawie faktur korygujących podatnik dokona obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z poprzednio wystawionych faktur wewnętrznych. Wewnętrzne faktury korygujące zostaną ujęte w rozliczeniu za okresy rozliczeniowe, w których te korekty zostaną wystawione. Tym samym faktury te nie wpłyną na rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w którym ujęto pierwotne faktury wewnętrzne. Podatnik zapytał, czy uprawnienie do wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do faktur wewnętrznych jest ograniczone jakimkolwiek terminem, w szczególności, czy możliwe jest ich wystawienie jeżeli od daty wystawienia faktur pierwotnych upłynęło ponad 5 lat, jednakże korekta nie wiąże się z koniecznością korygowania przeszłych rozliczeń VAT. W ocenie podatnika uprawnienie do skorygowania faktur wewnętrznych nie jest ograniczone jakimkolwiek terminem. Za prawidłowością takiego stanowiska przemawia brak przepisów, które ograniczałyby w czasie możliwość wystawiania faktur korygujących.
Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że zarówno przepisy u.p.t.u.1 jak i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie regulują terminów do wystawienia faktur korygujących. Dlatego w takiej sytuacji należy mieć na uwadze termin przedawnienia zobowiązania podatkowego uregulowany w art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Uprawnienie do skorygowania wystawionych faktur wewnętrznych wygasa zatem po upływie okresu przedawnienia, ponieważ po tym okresie nie ma już czego korygować – zgodnie z art. 59 § 1 pkt 9 Ordynacji podatkowej wygasa samo zobowiązanie podatkowe.
WSA w Warszawie zgodził się z poglądem zaprezentowanym przez Ministra Finansów. Zdaniem Sądu podatnik nie jest w stanie dokonać skutecznie korekty faktury w sytuacji, gdy podatek należny wynikający z takiej faktury związany jest z zobowiązaniem podatkowym, które na skutek upływu czasu uległo już przedawnieniu. Chociaż literalnie brzmienie przepisów u.p.t.u. oraz rozporządzeń wykonawczych nie ogranicza prawa do dokonania korekty w czasie, to jednak wykładnia systemowa tych przepisów nakazywała przyznać rację stanowisku organu. Sąd zauważył, że nieograniczone w czasie prawo do korekty faktur w istocie zezwalałoby na modyfikację zobowiązania podatkowego, które nie istnieje i z tego względu uznał je za niedopuszczalne.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Nie jest możliwe dokonanie korekty faktury wewnętrznej, w sytuacji, gdy faktura ta dotyczyła zobowiązania podatkowego, które uległo już przedawnieniu.”
Komentarz
W prezentowanym wyroku WSA w sposób rygorystyczny odniósł się do możliwości wystawiania faktur korygujących w sytuacji przedawnienia zobowiązania podatkowego, do którego faktury takie się odnoszą. Sąd uznał, że w powyższym przypadku podatnicy nie są uprawnieni do wystawiania faktur korygujących.
We wcześniejszym orzecznictwie można spotkać poglądy odmienne, tj. dopuszczające możliwość wystawiania korekt po upływie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (np. wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2009 roku, sygn.. akt III SA/Wa 2773/08), choć i w tych wyrokach Sądy poddawały w wątpliwość skuteczność takich faktur jako mogących wywierać wpływ na zmianę wysokości wykazanych pierwotnie kwot podatku należnego.
Stanowisko zaprezentowane przez WSA w Warszawie oznacza, iż wszelkie korekty faktur podatnicy powinni dokonywać wyłącznie do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, przy rozliczaniu którego uwzględniono faktury pierwotne (korygowane). Ewentualne błędy w rozliczeniach dostrzeżone w okresie późniejszym nie będą już zatem uprawniać do dokonania odpowiedniej korekty i zmniejszenia wysokości zobowiązania podatkowe.