Sprzedaż mieszkania wraz z garażem podlega obniżonej stawce VAT – wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2011 r. sygn. akt I FSK 1051/10

Stan faktyczny oraz stanowisko NSA
We wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego podatnik wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje i sprzedaje mieszkania wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w hali garażowej w tym samym budynku. Hala wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, stanowiącej współwłasność właścicieli lokali. Pomieszczenia garażowe nie są wyodrębnione jako samodzielne lokale użytkowe. Prawo do miejsca postojowego jest integralnie związane z prawem do lokalu mieszkalnego. Umowa podpisana z nabywcą zawiera prawo do takiego miejsca postojowego w hali garażowej, a wartość miejsca postojowego nie została wyodrębniona, jako osobna pozycja w umowie na zakup mieszkania. Miejsce postojowe nie może być ponadto samodzielnym przedmiotem obrotu. W ocenie podatnika w przypadku sprzedaży jednego towaru, na który została zawarta jedna umowa, bez wyszczególniania ceny miejsca postojowego należy stosować jedną stawkę podatku, w tym wypadku stawkę 7%  właściwą dla mieszkań.

Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe uznając, że sprzedaż lokalu mieszkalnego podlega obniżonej stawce VAT, jednakże sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego powinna być opodatkowana stawką podstawową.

WSA w Gdańsku oraz NSA nie podzieliły argumentacji Ministra Finansów. NSA wskazał, że pomieszczenia garażowe pomimo, że nie pełnią funkcji mieszkaniowych są integralną częścią lokalu mieszkalnego. Przedmiotem sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego jest nie garaż, czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w hali garażowej dla samochodu osobowego, które jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego. Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku. Wobec tego, w ocenie Sądu, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w tym samym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego.

Teza
Na podstawie uzasadnienia prezentowanego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w tym samym budynku, podlega jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego.”

Komentarz
Prezentowany wyrok należy niewątpliwie uznać za korzystny, przede wszystkim dla podatników prowadzących działalność deweloperską. Skutkiem dokonanej przez Sąd wykładni przepisów u.p.t.u.  jest bowiem możliwość zastosowania przez takie podmioty obniżonej stawki VAT do całej wartości sprzedaży lokalu mieszkalnego, tj. wartości skalkulowanej zarówno z uwzględnieniem ceny samego mieszkania jak i sprzedawanego wraz z nim garażu.

Kwestia stawki VAT właściwej dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym była przedmiotem odmiennych stanowisk sądów. Aktualnie jednak w przeważającej mierze Sądy opowiadają się za dopuszczeniem możliwości opodatkowania takiej transakcji jedną, obniżoną stawką podatku, właściwą dla dostawy lokalu mieszkalnego. Takie stanowisko znaleźć można m.in. w wyroku NSA z dnia 14 maja 2010 roku, sygn. akt I FSK 607/09 oraz z dnia 3 listopada 2010 roku, sygn. akt I FSK 1931/09. Zaznaczyć jednak należy, że wskazane wyroki odnosiły się do sytuacji, w której pomieszczenie garażowe nie mogło być przedmiotem odrębnej dostawy, tj. mogło być sprzedane wyłącznie wraz z przypisanym do niego lokalem mieszkalnym.

Co istotne, aktualnie również organy podatkowe coraz częściej akceptują możliwość opodatkowania sprzedaży mieszkania oraz przypisanego do niego prawa do korzystania z miejsca postojowego jedną stawką podatku (np. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2011 roku nr ILPP1/443-398/11-2/KG). To powoduje, że dokonując takiej dostawy podatnicy mogą z dużą dozą pewności stosować obniżoną stawkę VAT nie obawiając się, że takie postępowanie zostanie zakwestionowane przez organy skarbowe.

\"\"

\"\"
1) Obecnie stawka ta wynosi 8%
2) Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *