Podatek od środków transportowych należy opłacać do czasu wyrejestrowania pojazdu – wyrok NSA z dnia 25 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 108/10

Stan faktyczny oraz stanowisko NSA
Organy podatkowe określiły podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych. Wskazały, że podatnik figuruje jako właściciel zarejestrowanego samochodu typu STAR co oznacza, że spoczywa na nim obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych. Obowiązek ten wygasa dopiero z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja o czasowym wycofaniu go z ruchu. Takie okoliczności w sprawie jednak nie wystąpiły.

Podatnik argumentował, że przedmiotowy pojazd od kilku lat już nie istnieje, gdyż został rozkradziony i przekazany na złom. Wskazał także, że złożył wniosek o wyłączenie pojazdu z ruchu, ale nie wydano w tej sprawie jeszcze decyzji (jak się okazało wniosek został pozostawiony bez rozpoznania z uwagi na nie usunięcie braków formalnych).

WSA w Bydgoszczy oraz NSA potwierdziły prawidłowość stanowiska organów podatkowych. Odwołując się do przepisów u.p.o.l.1 oraz przepisów prawa o ruchu drogowym wskazały, że dopiero wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu lub czasowym wycofaniu go z ruchu powoduje wygaśnięcie po stronie właściciela pojazdu obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych. W niniejszej sprawie decyzje takie nie zostały wydane, a zatem na właścicielu pojazdu w dalszym ciągu ciąży obowiązek podatkowy. Zdaniem NSA bez znaczenia w powyższym kontekście pozostaje fakt zutylizowania pojazdu, wywozu z kraju czy też jego kradzieży, jeżeli właściciel nie złoży stosownego wniosku a organ nie wyda decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu.

Teza
Z uzasadnienia omawianego wyroku wyprowadzić można następującą tezę:
„Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania. Obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu lub wycofaniu go z ruchu.”

Komentarz
Omawiany wyrok powinien zainteresować przede wszystkim tych podatników, którzy są właścicielami pojazdów opodatkowanych podatkiem od środków transportowych, a więc pojazdów wymienionych w art. 8 u.p.o.l. NSA przypomniał bowiem, do kiedy na właścicielu takich pojazdów ciąży obowiązek podatkowy i jakie okoliczności powodują wygaśnięcie tego obowiązku.

Pogląd, iż dopiero wyrejestrowanie pojazdu powoduje wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych był już prezentowany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Analogiczne stanowisko zajął m.in. WSA w Szczecinie w wyroku z dnia 2 marca 2011 roku, sygn. akt I SA/Sz 587/10 oraz WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 8 stycznia 2008 roku, sygn. akt I SA/Wr 1822/06.

Biorąc pod uwagę tezę sformułowaną w prezentowanym wyroku, potwierdzającą dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych w przedmiotowej kwestii, podatnicy powinni pamiętać o wyrejestrowaniu posiadanych pojazdów w przypadku zaistnienia ku temu niezbędnych przesłanek określonych w art. 79 prawa o ruchu drogowym (np. kradzieży pojazdu, wywozu z kraju, zniszczenia). Zaniechanie tego obowiązku wiązać się będzie bowiem z koniecznością uiszczenia podatku od środków transportowych pomimo faktycznego niekorzystania z pojazdu obciążonego podatkiem.

\"\"

\"\"
1) Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 roku Nr 95, poz. 613 ze zm.)

Dodaj komentarz