We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że wykonuje działalność polegającą na świadczeniu usług doradztwa parlamentarnego. W ramach działalności zawarł umowę z posłem do Parlamentu Europejskiego, której przedmiotem jest świadczenie usług przez osobę oddaną do dyspozycji posła. Stroną umowy jest poseł, natomiast płatnikiem wynagrodzenia Parlament Europejski. Podatnik zapytał, czy w stosunku do świadczonych przez siebie usług jest uprawniony do zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%. W jego ocenie ma prawo do zastosowania takiej stawki podatku.
Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, przy czym wskazał, że dla zastosowania 0% stawki VAT konieczne jest, aby podatnik przed wykonaniem usług otrzymał dokumenty, o których mowa w § 7c ust. 2 rozporządzenia wykonawczego z 2004 roku1, tj. wypełniony odpowiednio dla potrzeb podatku dokument, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego2 oraz zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją).
WSA w Poznaniu uchylił zaskarżoną interpretację. Wyrok ten został uznany za prawidłowy przez NSA, który stwierdził, że z treści świadectwa zwolnienia, o którym mowa w art. 7c ust. 2 rozporządzenia wykonawczego z 2004 r., wynika, że zostało ono opracowane wyłącznie dla celów zwolnienia z opodatkowania podatkiem akcyzowym i nie daje możliwości bezpośredniego zastosowania dla potrzeb podatków innych niż podatek akcyzowy. Świadectwo to nie zostało dostosowane do specyfiki podatku od towarów i usług oraz nie zostało opublikowane w dzienniku promulgacyjnym, a tym samym nie ma mocy wiążącej i nie może wywoływać skutków prawnych. W konsekwencji skorzystanie z preferencyjnej stawi podatku nie jest uzależnione od otrzymania od instytucji Wspólnoty Europejskiej świadectwa zwolnienia, a tym samym warunek wynikający z § 7c ust. 2 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego z 2004 roku należy uznać za nieobowiązujący, jako niemożliwy do spełnienia przez podatnika.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Skorzystanie z preferencyjnej 0% stawki VAT na dostawy towarów oraz świadczenie usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich nie jest uzależnione od posiadania przez podatnika świadectwa zwolnienia, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego z 2010 roku.3”
Komentarz
Prezentowany wyrok ma znaczenie dla tych wszystkich podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności dokonują dostaw towarów lub świadczą usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, organizacji międzynarodowych czy też sił zbrojnych NATO – a więc podatników, do których odnosi się § 11 rozporządzenia wykonawczego z 2010 roku.
Stanowisko Sądu potwierdza, że dla zastosowania do tego typu dostaw oraz usług preferencyjnej 0% stawki VAT nie jest konieczne posiadanie przez podatnika świadectwa zwolnienia, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego z 2010 roku. Co prawda w niniejszej sprawie Sądy dokonywały wykładni przepisów nieobowiązującego już rozporządzenia wykonawczego z 2004 roku, jednakże z uwagi na analogiczną treść obecnych regulacji, sformułowany pogląd pozostaje aktualny.
Zgodnie z § 11 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego z 2010 roku w celu zastosowania 0% stawki VAT dla dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów wymienionych w § 11 ust. 1 tego rozporządzenia podatnik powinien dysponować dwoma zasadniczymi dokumentami. Po pierwsze świadectwem zwolnienia, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego, po drugie zaś zamówieniem dotyczącym towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją).
W wyniku wykładni dokonanej w omawianej sprawie, posiadanie pierwszego z ww. dokumentów przestało być warunkiem koniecznym dla zastosowania 0% stawki VAT. W konsekwencji jedynym wymogiem formalnym w tym zakresie pozostaje posiadanie przez podatnika – przed dokonaniem dostawy lub wyświadczenie usługi – zamówienia zawierającego specyfikację dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

2) (Dz. Urz. WE L 8 z 11.01.1996 r., Dz. Urz. WE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 297)
3) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).