Skutki przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową na gruncie CIT – wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2011 r. sygn. akt II FSK 499/10

Stan faktyczny oraz stanowisko NSA
We wniosku o wydanie interpretacji podatnik będący spółką komandytowo-akcyjną wskazał, że jest następcą prawnym spółki akcyjnej. Zapytał, czy w sytuacji dokonania korekty zeznania podatkowego CIT-8 podmiotem uprawnionym do złożenia tego zeznania będzie podatnik, tj. spółka komandytowo-akcyjna, czy też wspólnicy tej spółki. W ocenie podatnika dokonanie przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną, na gruncie przepisów prawa podatkowego (art. 93a Ordynacji podatkowej), skutkować będzie wstąpieniem nowego podmiotu w prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Wraz z dokonaniem przekształcenia uprawnienie do złożenia korekty podatku dochodowego przejdzie zatem na spółkę komandytowo-akcyjną.

Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W ocenie organu brak podmiotowości spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych pozbawia ją prawa do składania korekty zeznania podatkowego CIT-8 złożonego przez spółkę akcyjną. Zdaniem Ministra Finansów z momentem przekształcenia (tj. wykreślenia spółki akcyjnej z KRS) wygasło uprawnienie do złożenia korekty zeznania CIT-8. Pogląd ten Minister Finansów wywiódł z art. 81 § 1 w związku z art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej. Pierwszy z wymienionych przepisów wskazuje na uprawnienie podatnika, płatnika i inkasenta do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, natomiast art. 7 § 1 określa definicję podatnika. Kierując się powołanymi regulacjami organ skonstatował, że skoro podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych nie jest spółka osobowa, to nie może ona skorygować zeznania złożonego uprzednio przez osobę prawną.

WSA w Gliwicach uchylił zaskarżoną interpretację. Wyrok ten został zaakceptowany przez NSA, który stwierdził, że zgodnie z art. 93a Ordynacji podatkowej w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej (np. akcyjnej) w osobową (np. komandytowo-akcyjną), na spółkę przekształconą przechodzą wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej w tym prawo do korygowania zeznań podatkowych złożonych przez spółkę przekształcaną. Zdaniem NSA przepisy prawa odnoszące się do  odstępstw od zasady sukcesji generalnej nie przewidują odstępstw w zakresie prawa do korygowania zeznań podatkowych złożonych uprzednio przez spółkę przekształcaną.

Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej jest uprawniona do skorygowania zeznania CIT-8 uprzednio złożonego przez spółkę kapitałową, przekształconą następnie w spółkę osobową prawa handlowego.”

Komentarz
Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową powoduje m.in. zmianę reżimu prawnego odnoszącego się do sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej przez spółkę działalności. Spółka przestaje być bowiem podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a podatnikami stają się w to miejsce wspólnicy spółki osobowej. W zależności zatem od tego, czy wspólnikiem jest osoba fizyczna czy też osoba prawna, będzie ona opodatkowana odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych.

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Przepis ten wprowadza generalną sukcesję podatkową wynikającą z przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

W prezentowanym wyroku NSA wyjaśnił, że sukcesja podatkowa wynikająca z przekształcenia spółek obejmuje także prawo spółki osobowej istniejącej po przekształceniu do skorygowania deklaracji podatkowych złożonych przez spółkę kapitałową jeszcze przed przekształceniem. Przeszkodą ku temu nie jest – wbrew stanowisku Ministra Finansów – wspomniana wcześniej zmiana reżimu prawnego wynikającego z przekształcenia spółki kapitałowej w osobową. Możliwe jest zatem skorygowanie deklaracji podatkowych spółki kapitałowej złożonych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, nawet wówczas, gdy po przekształceniu wspólnikami spółki osobowej są tylko osoby fizyczne podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

\"\"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *