We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że zamierza wnieść posiadane akcje w spółkach giełdowych do spółki z o.o. w celu objęcia udziałów w tej spółce. W zamian za wniesione akcje otrzyma udziały o określonej wartości nominalnej. Udziały będą jednak obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, a nadwyżka (agio) zostanie przelana na kapitał zapasowy. Wartość nominalna obejmowanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej wniesionego aportu (akcji). Suma wartości nominalnej udziałów oraz kwot przelanych na kapitał zapasowy będzie równa wartości rynkowej wnoszonych akcji wycenionych na dzień wniesienia. W przyszłości spółka z o.o. dokona sprzedaży akcji w celu uzyskania środków pieniężnych. Podatnik zapytał, czy w przedstawionym stanie faktycznym, w momencie sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodu dla spółki z o.o. będzie wartość, w jakiej akcje zostały wniesione do spółki z o.o. (o którą wzrosły kapitały spółki), nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. W ocenie podatnika kosztem uzyskania przychodów w momencie zbycia akcji będzie wartość emisyjna udziałów sp. z o.o., w zamian za które spółka ta objęła aport w postaci akcji. Wartość emisyjna udziałów stanowić będzie bowiem ekonomiczny ekwiwalent wydatków poniesionych przez spółkę z o.o. na nabycie akcji – spółka uzyska bowiem akcje za udziały o określonej cenie emisyjnej i wartość ta obciążać będzie aktywa spółki (kapitały własne) poprzez jej odniesienie na kapitał zakładowy i kapitał zapasowy.
Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Stwierdził, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonując sprzedaży wniesionych aportem akcji będzie obowiązana ustalić koszty uzyskania przychodu z tego tytułu w wysokości wartości nominalnej wydanych udziałów własnych. Za wydatek na nabycie przedmiotowych akcji nie można natomiast uznać ich wartości wynikającej z umowy. Wartość ta stanowi wyłącznie efekt wyceny składników majątku wnoszonych do spółki. Nie należy jej zatem utożsamiać z poniesieniem wydatku na ich nabycie. Tym samym do wyliczenia wartości wydatków związanych z nabyciem przedmiotowych akcji, co do zasady należy przyjąć wartość nominalną wydanych udziałów w zamian za aport.
WSA w Krakowie oddalił wniesioną przez podatnika skargę. Zauważył, że za koszt uzyskania przychodu w niniejszej sprawie nie można uznać wartości rynkowej udziałów ustalonej na dzień wniesienia aportu. W sytuacji, gdy wartość wnoszonych udziałów innej spółki kapitałowej będzie wyższa od wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za przedmiotowy aport, powstała w ten sposób dodatnia różnica (agio) nie tworzy kapitału zakładowego tylko jest przelewana na kapitał zapasowy, a co najważniejsze – nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p.1 Skoro więc wartość wnoszonych akcji, w części w jakiej przekracza wartość nominalną akcji, jest neutralna po stronie przychodów podatkowych, to nie powinna ona również sztucznie wpływać na wielkość kosztów uzyskania przychodu. Organ zasadnie uznał więc, że skoro wartość wnoszonych akcji innej spółki kapitałowej będzie wyższa od wartości nominalnej akcji objętych w zamian za przedmiotowy aport, spółka nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości przewyższającej wartość nominalną wydanych akcji.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Kosztem uzyskania przychodu związanym ze zbyciem akcji/udziałów otrzymanych w formie aportu jest wartość nominalna udziałów własnych spółki wydanych w zamian za aport.”
Komentarz
W praktyce obrotu bardzo często zdarza się, że udziały w spółkach są obejmowane powyżej ich wartości nominalnej. Nadwyżka pomiędzy wartością emisyjną (po której udział jest obejmowany) a wartością nominalną określana jest mianem agio i jest przelewana na kapitał zapasowy spółki.
Stanowisko WSA w Krakowie wyjaśnia, w jaki sposób powinno ustalać się koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy udziały lub akcje podatnicy nabyli właśnie w formie aportu, wydając w zamian własne udziały, których wartość emisyjna była wyższa od wartości nominalnej (zawierała agio). W powyższej sytuacji, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., kosztem uzyskania przychodów są wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji. W myśl argumentacji zaprezentowanej przez Sąd, wydatkiem na nabycie udziałów/akcji objętych w formie aportu jest wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za ten aport. Kosztem nie jest zatem kwota agio przypisanego do wydanych w ten sposób udziałów.
Należy podkreślić, że omawiany wyrok stanowi potwierdzenie wcześniejszych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Podobnie orzekł m.in. WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 16 lipca 2008 roku, sygn. akt I SA/Bk 155/08 oraz WSA w Bydgoszczy wyroku z dnia 21 października 2010 roku, sygn. akt I SA/Bd 769/10.