Przychód akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej nie jest przychodem z działalności gospodarczej – wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 1104/11

Stan faktyczny oraz stanowisko WSA
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik (osoba fizyczna) wskazał, że jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. Zapytał, według jakich zasad i w jakim terminie winien opodatkowywać dochód uzyskany z tytułu uczestnictwa w spółce. Zdaniem podatnika dochód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powinien być opodatkowany na zasadach przewidzianych dla przychodów z działalności gospodarczej, jednak moment powstania tych przychodów determinowany jest przez uchwałę wspólników, co oznacza, iż przychód z tytułu udziału w takiej spółce powinien zostać rozpoznany na dzień podjęcia uchwały o podziale zysku.

Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Stwierdził, że dochody uzyskane z dywidendy wypłacanej przez spółkę komandytowo-akcyjną zalicza się do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co oznacza, że podatnik ma obowiązek wpłacania w trakcie roku podatkowego miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku osiągnięcia przez spółkę dochodu z działalności gospodarczej w danym roku oraz złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

WSA w Gdańsku uchylił zaskarżoną interpretację. Wyjaśnił, że przychód akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo – akcyjnej nie jest przychodem z działalności gospodarczej. Przychód akcjonariusza z zysku do podziału wynika wyłącznie z posiadania prawa majątkowego w postaci akcji spółki komandytowo – akcyjnej. W konsekwencji otrzymana przez osobę fizyczną (akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej) dywidenda, stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.1, przy czym obowiązek podatkowy powstaje z momentem wypłacenia dywidendy, podstawą opodatkowania jest kwota wypłacanej dywidendy, a opodatkowanie następuje zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., tj. poprzez pobranie zryczałtowanego 19% podatku przez płatnika dywidendy.

Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Otrzymana przez osobę fizyczną (akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej) dywidenda, stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., a obowiązek podatkowy powstaje z momentem wypłacenia dywidendy.”

Komentarz
Prezentowany wyrok potwierdza, że przychód osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo – akcyjnej powstaje dopiero w momencie otrzymania przez taką osobę dywidendy. To oznacza, że akcjonariusz – do czasu otrzymania dywidendy – nie ma obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Kwestia zasad opodatkowania akcjonariuszy spółki komandytowo – akcyjnej została rozstrzygnięta uchwałą NSA z dnia 16 stycznia 2012 roku, sygn. akt II FPS 1/11, w której uznano, że przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku. Z uwagi jednak na to, że powyższa uchwała dotyczyła akcjonariusza będącego osobą prawną, nie było w pełni jasne, czy podobne stanowisko sądy przyjmą także w zakresie opodatkowania akcjonariuszy będących osobami fizycznymi.

Omawiany wyrok wskazuje, że sytuacja akcjonariuszy spółki komandytowo – akcyjnej jest porównywalna, niezależnie od tego czy jest nim osoba fizyczna czy prawna. W każdym akcjonariusz jest zobowiązany wykazać przychód związany z udziałem w spółce dopiero w momencie otrzymania dywidendy, a nie w miarę osiągania przychodów przez spółkę.

\"\"

\"\"
1) Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *