Zafiskalizowałeś sprzedaż pomyłkowo?! Musisz ponieść konsekwencje!

Omawiając niniejsze orzeczenie należy podkreślić, iż jednym z najbardziej uciążliwych dla każdego przedsiębiorcy obowiązków jest ewidencjowanie obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy rejestrującej. Wymóg ten wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z kolei kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

W obecnym stanie prawnym obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie), które regulują szereg zwolnień z obowiązku stosowania kas. Stosownie do § 2 powołanego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010 r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Z kolei w poz. 34 tego załącznika wymieniono dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali. Natomiast w punkcie 2 objaśnień do załącznika wskazano, iż powyższe zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2010 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w przedmiotowej interpretacji wskazał, iż ze złożonego przez podatnika wniosku wynika, iż podmiot ten od lipca 2008 r. w dniach 14 oraz 19 sierpnia  2008 r. obciążając swoich pracowników za używanie samochodu służbowego oraz rozmowy telefoniczne fakturami VAT pomyłkowo zaewidencjonował te transakcje za pomocą kasy rejestrującej. Jednocześnie w tym samym miesiącu podatnik dokonał korekty księgowej, anulując pomyłkowo wystawione paragony fiskalne dla pracowników, ponieważ sprzedaż ta, zgodnie treścią powołanego rozporządzenia, korzystała ze zwolnienia z obowiązku rejestracji w kasie fiskalnej.

Jednakże w opinii organu podatkowego podatnik, pomimo dokonania korekty wystawionych paragonów, rozpoczął prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w zakresie usług wykonywanych na rzecz swoich pracowników. Tym samym skoro podatnik rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz swoich pracowników przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku w tym zakresie.

Dodaj komentarz