Dostawa towaru z montażem w budownictwie mieszkaniowym

Zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne potwierdzają, że w przypadku dostawy towarów z montażem, o ile montaż jest dokonywany jest w obiektach budownictwa mieszkaniowego, do całości dostawy można zastosować stawkę VAT właściwą dla usług budowlanych w budownictwie mieszkaniowym (7%). Problem zastosowania właściwej stawki podatku może dotyczyć m.in. takich usług jak: zabudowa wnęk, montaż bram garażowych, montaż balustrad, montaż rolet i okiennic itp. W praktyce organów podatkowych można wyodrębnić dwie sytuacje a) montaż towaru przez podmiot inny niż producent oraz b) montaż przez producenta montowanych towarów.  Zdarza się, że organy podatkowe odmiennie oceniają konsekwencje podatkowe takich transakcji.

W przypadku gdy montaż towaru nie jest dokonywany przez jego producenta organy podatkowe jednogłośnie potwierdzają, że stawka 7% może być zastosowana o ile: (i) wykonywane prace mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45 (roboty budowlane) i (ii) montaż jest dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Przykładowe interpretacja potwierdzające przedstawiony wniosek – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 15 maja 2009 r. sygn. IBPP1/443-201/09/LSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, 2 lipca 2009 r. sygn. ILPP2/443-469/09-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 4 maja 2009 r. sygn. IPPP3-443-119/09-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 4 grudnia 2009 r. sygn. IBPP2/443-710/09/PH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 2 listopada 2009 r. sygn. IBPP1/443-826/09/AL., Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, 11 września 2009 r. sygn. ILPP2/443-779/09-4/AD).  W związku z powyższym, jeśli spełnione są ww. warunki podatnik ma prawo do zastosowania stawki 7%.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na prawidłowy opis faktur w takich przypadkach – faktura taka powinna obejmować jedną kompleksową usługę budowlaną bez „rozbicia” ceny na wartość towaru i usługi.

Konieczne jest również zwrócenie uwagi na dodatkowy aspekt dokumentacyjno – dowodowy. Ponieważ obniżoną stawkę można stosować tylko jeśli montaż jest dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego zasadnym jest aby podatnik posiadał od kupujących, że montaż był dokonywany w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, w lokalu mieszkalnym a nie np. użytkowym lub wykorzystywanym na działalność gospodarczą. Tylko montaż w takich obiektach i lokalach może być opodatkowany stawką 7%. W pozostałych przypadkach stosuje się stawkę podstawową czyli 22%.

W takim przypadku gdy montaż jest prowadzony przez producenta montowanych towarów część organów podatkowych składnia się ku stanowisku, że taki montaż powinien być opodatkowany tak jak dostawa towarów czyli stawką 22% (np. Dyrektor IS w Poznaniu, 14 listopada 2008 r. sygn. ILPP1/443-796/08-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 31 grudnia 2008 r. sygn. IBPP1/443-1556/08/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 14 października 2009 r. sygn. IBPP2/443-584/09/UH). Stanowisko to organy podatkowe opierają przede wszystkim na założeniach metodologicznych do PKWiU, zgodnie z którymi czynność ta powinna być klasyfikowana w tym samym grupowaniu co dostawa towarów. Na nietrafność takiego stanowiska zwracają uwagę sądy administracyjne, które argumentują że klasyfikacja statystyczna jest tylko jednym z dowodów w sprawie. Zdaniem sądów dostawę towarów z montażem przez ich producenta należy rozpatrywać w sposób kompleksowych tj. oceniać co jest istotą umowy pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą (dostawa towaru czy określone roboty budowlane) i na tej podstawie oceniać prawo do zastosowania stawki obniżonej (7%) np. wyrok WSA we Wrocławiu z 28 lutego 2008 r. sygn. I SA/Wr 1632/07 lub wyrok WSA w Kielcach z 28 grudnia 2007 r. sygn. I SA/Ke 527/07.

Moim zdaniem stanowisko prezentowane przez sądy administracyjne jest prawidłowe dlatego też również producent montowanych towarów jest, uprawniony do zastosowania stawki 7% o ile usługa budowlana jest związana z obiektem budownictwa mieszkaniowego. Jednak również w tym przypadku należy zwrócić uwagę na aspekt dokumentacyjny tzn. faktura powinna obejmować jedną usługę bez podziału na „towar” i „montaż”. Zasadnym jest również pobranie oświadczenia od kupującego, że był dokonywany w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, w lokalu mieszkalnym.

Co ciekawe, w przypadku montażu stolarki okiennej i drzwiowej przez producenta w budynkach i lokalach mieszkalnych, ustawodawca, w rozporządzeniu z 24 grudnia 2009 r. expresis verbis przewidział prawo do zastosowania stawki 7%. Moim zdaniem, z przepisu tego nie należy wywodzi, że w przypadku montażu innych towarów przez ich producentów (np. szaf wnękowych, instalacji alarmowych) dostawę należy opodatkować stawką podstawową (22%). Moim zdaniem, należy przyjąć, że przepis ten ma jedynie charakter doprecyzowujący a stawkę 7% w stosunku do innych dostaw należy stosować uwzględniając ich charakter tzn. jeśli montaż jest dokonywany w obiekcie budownictwa mieszkaniowego stosujemy stawkę właściwą dla usług budowlanych w budownictwie mieszkaniowym czyli 7%.

Podstawa prawna
Art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54 poz. 535)
§ 37 Rozporządzenia Ministra Finansów ws. wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z 24 grudnia 2009 r. (Dz. U. nr 224 poz. 1799).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *