Uwzględniając przytoczone przepisy należy zwrócić uwagę, iż opodatkowanie (lub jego brak) sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest uzależnione bezpośrednio od sposobu opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT. Bowiem w braku opodatkowania lub zwolnienia danego zbycia nieruchomości podatkiem od towarów i usług, powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki w wysokości 2%, który to podatek
zostanie pobrany przez notariusza przy sporządzeniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.
Nie będzie opodatkowana podatkiem VAT jedynie sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczną. Natomiast ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT będzie można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem nieruchomości a jej sprzedażą minął okres co najmniej 2 lat (art. 41 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT) lub w sytuacji, gdy przy nabyciu nieruchomości zbywca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz nakłady inwestycyjne dokonane na nieruchomości w ciągu ostatnich 5 lat nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości (art. 41 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT).
W innych przypadkach sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej będzie opodatkowana podatkiem VAT, według stawki 7% do limitu powierzchni użytkowej, który wynosi dla lokali mieszkalnych 150 m2,, a dla domów jednorodzinnych 300 m2, a tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.