W 2008 roku zaczęły pojawiać się pierwsze negatywne dla podatników interpretacje, przy – zaznaczmy – niezmienionym stanie prawnym.
Argumenty podatników były następujące – po pierwsze, wnosząc akcje do spółki osobowej, podatnik nie uzyskuje korzyści majątkowej; po drugie nie jest to odpłatne zbycie; po trzecie, z ustawy o PIT wynika, że opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki, która ma osobowość prawną.
Kontrargument fiskusa był jeden – wniesienie akcji do spółki osobowej powoduje zmianę ich właściciela, jest to więc odpłatne zbycie, a wspólnik uzyskuje przychód. Żaden przepis ustawy o PIT nie zwalnia go z opodatkowania.
Większość podatników skarżących negatywne interpretacje MF, uzyskało korzystne wyroki WSA I tak, WSA w Warszawie w wyroku z 17 lutego 2009 r przyznał rację podatnikowi. Podkreślił, że wniesienie akcji do spółki komandytowej nie wiąże się z otrzymaniem czegokolwiek w zamian. Osoba wnosząca akcje wyzbywa się ich, ale nie otrzymuje zapłaty. Jedynie przekształca je we wkład, którym uczestniczy w spółce.
Fiskus się nie poddał i złożył kasację do NSA. Podtrzymał stanowisko, że aport akcji do spółki osobowej powoduje powstanie przychodu. NSA w wyroku z dnia 22 września br. oddalił skargę organów podatkowych. Wniesienie akcji do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem Nie powstaje więc przychód. Opodatkowane jest tylko wniesienie wkładu do spółek kapitałowych. Nie można stosować analogii i rozciągać tej zasady na aporty do spółek osobowych.
Ministerstwo Finansów zamierza zmienić zasady rozliczania wkładów do spółek osobowych. W założeniach do projektu nowelizacji ustawy o PIT i o CIT proponuje, aby wniesienie aportu było neutralne dla wspólnika. Opodatkowane będą dopiero przyszłe zdarzenia, np. sprzedaż udziałów. Ministerstwo proponuje również, aby podstawa amortyzacji aportu w spółce osobowej była równa wartości przyjętej w ewidencji wspólnika, który go wnosi. Jednocześnie spółka powinna uwzględnić dokonane do tej pory odpisy amortyzacyjne. Fiskus chce też uregulować sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w wypadku odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu. Planowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.