Tymczasem ww. świadczenia dotyczą działalności podstawowej, ściśle operacyjnej jednostki zatem nie są rezerwami ale rozliczeniami międzyokresowymi biernymi. Dotyczą zdarzeń gospodarczych w ramach których świadczenia albo już zostały wykonane i brakuje tylko ostatecznego potwierdzenia warunków ich wykonania np. w postaci faktury. Tak jest na przykład w odniesieniu do tzw. rezerw na energię elektryczną czy też inne jeszcze niezafakturowane koszty. „Rezerwy” też dotyczą zdarzeń, które wprawdzie wydarzą się w przyszłości ale mają bardzo ścisły związek z prowadzona bieżąco działalnością operacyjną. Na przykład zwroty towarów, naprawy gwarancyjne spowodują powstanie operacji gospodarczych w przyszłości ale trudno zaprzeczyć iż nie są bezpośrednio powiązane ze sprzedażą i przychodami ze sprzedaży bieżącego okresu. Podobnie sprawozdanie finansowe zostanie zbadane w następnym roku – ale to jest sprawozdanie za bieżący rok obrotowy. W wszystkich tych przypadkach można , oczywiście biorąc pod uwagę szacunki, określić wartość tych przyszłych zobowiązań.
W KSR 6 znajdujemy wyraźne wskazanie iż rezerwy tworzy się w związku ze zdarzeniami związanymi:
- bezpośrednio z działalnością operacyjną,
- pośrednio z działalnością operacyjną,
- z operacjami finansowymi,
- z innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej.
Pierwsza grupa zdarzeń , czyli te związane bezpośrednio z działalnością operacyjną wymaga dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Pozostałe grupy zdarzeń (b-d) wymagają tworzenia rezerw.
Jak podkreślone zostało w KSR rozróżnienie rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań warunkowych zapewnia prawidłowość:
- ujęcia i prezentacji w bilansie rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów,
- ustalenia wyniku finansowego w rachunku zysków i strat,
- ujawnienia zobowiązań warunkowych w informacji dodatkowej.