Wiceminister Gospodarki o kooperacji polskich i hiszpańskich obszarów

Wiceminister Baniak podkreślił, iż Hiszpania jest jednym z czołowych unijnych partnerów gospodarczych Polski. Powiedział, że Hiszpańskie firmy inwestują w Polsce m.in. w farmy wiatrowe. Kooperują również z polskim biznesem w sektorze budownictwa, a także ochrony środowiska.

Wiceszef resortu gospodarki nadmienił również o polsko-hiszpańskim konwencie, który miał miejsce w lutym 2009 r. w Madrycie. – Jego przewodnim tematem były kwestie związane z budową w Polsce szybkich kolei. Nasi przedsiębiorcy mieli wówczas szansę do wymiany doświadczeń w tym zakresie – powiedział wiceminister Baniak.

Radca Wydziału Handlowego Ambasady Hiszpanii Mercedes Nunes zaakcentowała, iż reprezentanci hiszpańskiego biznesu coraz śmielej decydują się na realizację swoich projektów w Polsce i dobrze oceniają jej efekty. Medcedes Nunes powiedziała także, że ich placówka wspiera działania przedsiębiorców i zachęca do aktywnej kooperacji z polskimi firmami.

Prezydent Polsko-Hiszpańskiej Fundacji Współpracy i Rozwoju Jarosław Supera skupił się z kolei w swej wypowiedzi na kontaktach, jakie nawiązały polskie i hiszpańskie obszary. – Dzisiaj podpiszemy deklaracje między Mazowszem a Castilla La Mancha, które umożliwią szeroką współpracę zarówno między lokalnymi władzami, jak i przedsiębiorcami- oświadczył.

***

Hiszpania plasuje się na 10. miejscu  pośród partnerów handlowych Polski. Obroty handlowe w 2009 r. między Polska a Hiszpanią osiągnęły wartość 4,816 mld euro, gdzie sam eksport wyniósł ponad 2,5 mld euro, natomiast import ponad 2,3 mld euro.

Głównymi towarami w polskim eksporcie do Hiszpanii są produkty przemysłu samochodowego, komponenty, silniki samochodowe, elektronika oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej natomiast importujemy pojazdy, samoloty, części i komponenty, maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny, produkty pochodzenia roślinnego oraz wyroby przemysłu chemicznego.


MG/red.

Dodaj komentarz