– Oczekujemy utrzymania się korzystnej sytuacji, jaka miała miejsce w I połowie 2010 r. Pozytywne dane dotyczące sprzedaży detalicznej będą wpływały na stabilizację konsumpcji, a głównym sektorem napędzającym gospodarkę będzie przemysł – powiedział szef MG. Podczas spotkania, które odbyło się 27 wrzesnia w MG tłumaczył, że dobra bieżąca kondycja Polski i wyniki makroekonomiczne, jakie osiągnęliśmy w kryzysowym 2009 r. sprawiły, że w ocenie inwestorów zagranicznych atrakcyjność naszego kraju zdecydowanie zwiększyła się.
Dyrektor Peter Harold powiedział, że Bank Światowy docenia pozytywne wyniki gospodarcze Polski, która jako jedyny kraj w UE zanotowała w 2009 r. wzrost PKB. – To duży sukces, zwłaszcza w czasie światowego kryzysu – podkreślił.
Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju oferuje długoterminowe pożyczki najbardziej potrzebującym krajom członkowskim oraz przedsiębiorstwom publicznym (po otrzymaniu gwarancji rządowych). Jego zadaniem jest walka z ubóstwem i rozwijanie takich dziedzin życia społecznego jak ochrona zdrowia, edukacja, ochrona środowiska czy infrastruktura.
niskoemisyjny rozwój gospodarki
Podczas spotkania poruszony został również temat niskoemisyjnego rozwoju gospodarki, zwłaszcza w kontekście konieczności redukcji emisji C02 i możliwych działań w zakresie zwiększania efektywności energetycznej. W przygotowywanym na ten temat raporcie, eksperci Banku Światowego próbują odpowiedzieć na pytanie, jak ograniczanie emisji dwutlenku węgla wpłynie na wzrost gospodarczy czy zatrudnienie w Polsce w perspektywie najbliższych 10 i 20 lat.
– Publikacja BŚ powstaje we współpracy z analitykami, m.in. resortów gospodarki i finansów i będzie gotowa za kilka tygodni – wyjaśnił dyrektor Harold. Zdaniem ekonomistów Banku Światowego, wszelkie działania związane z efektywnością i inwestycjami w sektor energetyki w dłuższym horyzoncie czasowym pozytywnie wpływają na wzrost PKB.
pobudzanie konkurencyjności innowacyjności gospodarki
Według wicepremiera Pawlaka powinniśmy wspierać działania przyczyniające się do wzrostu efektywności energetycznej i redukcji CO2. – Musimy jednak przyjmować takie rozwiązania, które oprócz oszczędności energii, będą pobudzać konkurencyjność i innowacyjność całej gospodarki – zaznaczył wiceszef rządu. Dodał, że w toczącej się na forum UE dyskusji, nasz kraj opowiada się m.in. za rozwojem technologii przyjaznych środowisku i takich mechanizmów rynkowych, które mają pozytywny wpływ na zmniejszenie energo i materiałochłonności, przy zachowaniu konkurencyjności gospodarki.
MG/red.