Zobowiązania finansowe w sprawozdawczości jednostek sektora finansów publicznych

Rzetelna informacja zawierająca ogół zobowiązań sektora finansów publicznych ma bardzo ważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji dla strategicznych działań, których skutkiem najczęściej jest przygotowywanie nowych regulacji prawnych o najwyższym priorytecie. Informacje o zaciągniętych zobowiązaniach ujęte w bilansie są jednak niewystarczające dlatego jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek sporządzania dodatkowej sprawozdawczości z zakresu operacji finansowych wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów.

Informacja o zaciągniętych zobowiązaniach w jednostkach sektora finansów publicznych ma kluczowe znaczenie dla szacowania płynności. Szacowanie płynności dla sektora budżetowego jest podstawą do ustalania krótko- i średniookresowej strategii działania jednostki. Zobowiązania są również ważne w przypadku szacowania wypłacalności jednak ten problem nie jest tak ważny w przypadku JSFP, gdyż jednostki te mają zawsze możliwość skorzystania z pomocy jednostek nadrzędnych lub organów założycielskich. W przypadku analizy zobowiązań bardzo ważna jest również informacja o wysokości udzielonych poręczeń i gwarancji. Instrumenty te są dosyć specyficzne, gdyż mają warunkowy charakter i nie są wykazywane bezpośrednio w bilansie (instrumenty te będą wykazane w Bilansie dopiero w momencie realizacji) natomiast istnieje obowiązek szacowania rezerw na tego typu zobowiązania. Sytuacja ta pozwala na pewnego rodzaju manipulacje w celu zatarcia prawdziwego obrazu wielkości zobowiązań.

Rozporządzenie przewiduje trzy ważne części zawierające informacje dotyczące zobowiązań finansowych, są to:

  • Sprawozdanie Rb-Z kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań składające się z pięciu części: część podstawowa czyli zaciągnięte kredyty i wyemitowanie obligacje, zobowiązania handlowe i leasingowe; poręczenia i gwarancje; informacja dodatkowa o kredytach i pożyczkach zaciągniętych na finansowanie projektów; informacja o zobowiązaniach których termin zapadalności przekracza 6 miesięcy i dotyczy przyszłych okresów; informacja o zobowiązaniach z tytułu odsetek.
  • Sprawozdanie Rb-UZ roczne sprawozdanie uzupełniające składające się z trzech części: wartość księgowa zobowiązań; informacja o strukturze walutowej zaciągniętych zobowiązań finansowych; informacja o strukturze terminowej zobowiązań finansowych.
  • Sprawozdanie Rb-ZN kwartalne sprawozdania o stanie zobowiązań Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych.

Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych

zobacz również:

Dodaj komentarz