Powyższa kwestia wiąże się z niejednokrotnie pomijanym w praktyce obowiązkiem wynikającym z art. 554 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie ze wskazaną normą w przypadku gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia. Zatem w przypadku gdy poza wynikającą z przepisów prawa zmianą określenia formy prawnej spółki, zmianie ulega brzmienie jej firmy, wówczas powstaje obowiązek ujawniania „dawnego” brzmienia firmy spółki przez okres co najmniej jednego roku od dnia przekształcenia, tj. od dnia zarejestrowania przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Powyższy obowiązek wiąże się z powszechnie obowiązującą zasadą pewności obrotu gospodarczego, a w szczególności poprzez zapewnienie kontrahentów jak i wierzycieli co do tożsamości podmiotu przekształconego. Tym samym uznać należy, iż określanie obok aktualnego brzmienia firmy spółki przekształconej, dawnego brzmienia firmy spółki przekształcanej dotyczy przede wszystkim funkcjonowania firmy spółki w obrocie, a w szczególności w zakresie relacji gospodarczych łączących spółkę. W praktyce obowiązek ten realizowany jest w szczególności poprzez u używanie obok siebie dwóch brzmień firm spółki przekształconej na papierze firmowym spółki, wystawianych przez spółkę fakturach, pieczątkach spółki jak i wszelkiej dokumentacji spółki kierowanej do osób trzecich. Dyskusyjnym jest zakres obowiązku rejestrowego związanego z realizacją postanowień art. 554 KSH. Wprawdzie zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze przedsiębiorców ujawnia się firmę podmiotu zarejestrowanego, jednakże firma spółki przekształconej to jej firma w nowym brzmieniu, a „dawna” firma nie stanowi jej faktycznej firmy, a firmę spółki przekształcanej, której obowiązek używania przez okres co najmniej roku ciąży na spółce przekształconej. Natomiast dawna firma spółki ujawniana jest w rejestrze przedsiębiorców wraz z treścią wniosków w przedmiocie zarejestrowania spółki przekształconej. Brak również podstaw dla uznania, iż obowiązek z art. 554 KSH dotyczy wewnętrznych dokumentów spółki (np. protokołów z posiedzeń organów, uchwał, korespondencji wewnętrznej itp.).
Wobec powyższego obowiązek używania obok siebie dwóch firm spółki jest obowiązkiem ściśle związanym z obrotem gospodarczym, a zatem operowania dawną firmą spółki przede wszystkim względem podmiotów trzecich.
Nienależyte wywiązanie się z obowiązków wynikających z art. 554 KSH może skutkować nałożeniem przez sąd rejestrowy na podmiot gospodarczy grzywny do wysokości 5.000,00 zł (art. 34 ustawy o KRS).
Okres stosowania się przez spółkę przekształconą do obowiązku podawania w nawiasie „dawnej” firmy spółki uzależniony jest od samej spółki, lecz w każdym przypadku nie może być on krótszy aniżeli rok czasu od dnia rejestracji przekształcenia.