– Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski na świecie. Dzięki otwarciu niemieckiego rynku pracy dla Polaków od 1 maja 2011 r. nasze kontakty zyskają nową jakość – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po spotkaniu z ministrem gospodarki i technologii Niemiec Rainerem Brϋderle. Polsko-niemieckie rozmowy odbyły się 1 września 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Wicepremier podkreślił rozległość polsko-niemieckiej współpracy, obejmującej nie tylko sprawy gospodarcze, ale również relacje na forum europejskim. – Z ministrem Brϋderle podejmujemy wspólne działania m.in. w ramach unijnych rad ds. energii, konkurencyjności i handlu – wymienił.
Pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nastąpi 1 maja 2011 r. – Wpłynie to pozytywnie na nasze kontakty, poprzez wzrost inwestycji polskich w RFN i większą elastyczność w prowadzeniu działalności gospodarczej – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.
Minister Brϋderle zapewnił, że Polska jest obok Francji głównym partnerem Niemiec w Europie. – Współpraca między naszymi krajami odbywa się w ramach Trójkąta Weimarskiego i jest dla nas podstawą wspólnych działań na forum europejskim – przypomniał.
Powiedział, że sytuacja gospodarcza Polski i Niemiec jest stabilna. – Dobry wynik polskiego PKB w 2009 r. (wzrost o 1,8 proc.) świadczy o tym, że wasz kraj skutecznie poradził sobie z kryzysem. Niemcy także odnotowują w 2010 r. wzrost gospodarczy (o 2,2 proc. w II kwartale 2010 r.) – podkreślił minister Brϋderle.
Zdaniem ministra gospodarki Niemiec zwiększenie konkurencyjności UE pomoże wyjść Europie z trudnej sytuacji gospodarczej. Minister zwrócił też uwagę na konkluzje raportu prof. Mario Montiego, które dotyczą zniesienia barier ograniczających rozwój rynku UE i podkreślił konieczność ich szybkiego wdrożenia.
Podczas rozmów dwustronnych wicepremier Pawlak i minister Brϋderle przyjęli wspólne oświadczenie, m.in. o konieczności rozwoju polsko-niemieckiego dialogu energetycznego. – Będziemy sprawdzać możliwości stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego, a zwłaszcza pewności niezakłóconych dostaw surowców energetycznych. Dla obu stron jest to istotny priorytet, którego realizacja wymaga współdziałania zarówno w wymiarze regionalnym, jak i na forum Unii Europejskiej – można przeczytać w dokumencie.
MG/red.