Odpowiadając na pytanie Czytelnika należy zwrócić uwagę, iż wniesienie aportu w innej formie niż przedsiębiorstwo, czy też zorganizowana część przedsiębiorstwa było opodatkowane do dnia 31 marca 2009 r. w sposób szczególny. Bowiem do dnia 30 listopada 2008 r. wniesienie aportu korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie § 8 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast od 1 grudnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie aportu do spółki handlowej lub cywilnej mogło korzystać ze zwolnienia (podatnik mógł również te transakcje opodatkować), co było uzależnione jedynie od podatnika wnoszące aport.
W chwili obecnej wniesienie aportu niepieniężnego nie zostało uregulowane w sposób szczególny przez ustawodawcę, tym samym należy w tej sytuacji stosować przepisy ogólne ustawy o podatku od towarów i usług. W analizowanym przypadku należy zwrócić uwagę, iż na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub w przypadku gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Z kolei na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwolniona z opodatkowania VAT jest dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Natomiast w przypadku wniesienia aportem gruntu mogą one również korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, jeżeli nie stanowią terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT). W pozostałych przypadkach, gdyby Czytelnik nie spełnił warunków określonych w cytowanych przepisach wniesienie aportu powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej w wysokości 22%.