Zapasy w księgach JSFP

Konta te służą do ewidencji zapasów materiałów (konta 310 i 340) oraz towarów (konta 330 i 340) Na kontach 310 i 330 prowadzi się ewidencję zapasów materiałów i towarów znajdujących się w magazynach własnych i obcych jednostki w cenach zakupu, jeżeli koszty związane bezpośrednio z zakupem są odnoszone w koszty w okresie ich poniesienia.
Niezmiernie rzadko występującą sytuacją w jednostkach budżetowych jest występowanie odchyleń od cen ewidencyjnych materiałów, które związane są z występowaniem stałych cen ewidencyjnych. Stałe ceny ewidencyjne wprowadza się w przypadku, gdy w danym magazynie następuje wiele dostaw w różnych cenach nabycia. Wprowadzenie cen ewidencyjnych ułatwia i wspiera niezakłóconą ciągłość pracy magazynu. W jednostkach budżetowych dostawy materiałów występują w znacznych odstępach czasowych co pozwala na rozliczanie dostaw wg cen nabycia. Konto 340 – „Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów” stosowane jest jedynie do towarów.
Podstawową potrzebą, która powoduje wprowadzenie kont przejściowych jest możliwość rozliczenia wskazanego złożonego procesu (np. zakup lub dostawa) w czasie lub rozliczenie różnic wynikających z różnych metod wyceny. Konto „Rozliczenie zakupu” spełnia obydwie wskazane funkcje. Pierwszym przykładem zastosowania jest możliwość czasowego „zawieszenia” po stronie MA tzw. dostawy niefakturowanej na podstawie dokumentu PZ, aż do momentu otrzymania faktury, która zamknie otwartą pozycję po stronie WN. Rozliczenie zakupu pozwala również na ustalenie odchyleń od cen ewidencyjnych materiałów lub towarów, które powstają w sytuacji, gdy jednostka stosuje ceny sprzedaży do ewidencji towarów. Sytuacja taka wymusza również obowiązkowe stosowanie konta 340 – „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów” w podziale na planowaną (zarezerwowaną) marżę oraz z tytułu zarezerwowanego podatku VAT. Rozliczenie odchyleń następuje najczęściej na koniec okresu sprawozdawczego, na podstawie wewnętrznych zasad rachunkowości jednostki.
Ewidencja szczegółowa prowadzona do kont 310 i 330 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu zapasów według miejsc ich znajdowania się i osób, którym powierzono pieczę nad nimi, a w odniesieniu do zapasów materiałów i towarów objętych ewidencją ilościowo-wartościową — także według ich poszczególnych rodzajów i grup.
\"\"
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w książce: Aktywa w księgach JSFP. obejmującej zasady ewidencji księgowej aktywów jednostek sektora finansów publicznych. W opracowaniu dotyczącym zapasów zaprezentowane zostaną: zasady wyceny zapasów rzeczowych, schematy księgowe oraz zasady prezentacji w szeroko rozumianej sprawozdawczości budżetowej. 
Podstawa prawna:
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

zobacz również:

Dodaj komentarz