- przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej;
- będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż; lub
- mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.
Na zapasy składają się zatem dobra zakupione i przeznaczone do odsprzedaży. Mogą to być na przykład:
- towary zakupione przez jednostkę handlu detalicznego w celu ich odsprzedaży
- grunty i inne nieruchomości w spółce zajmującej się obrotem nieruchomościami zakupione i przeznaczone do odsprzedaży
- grunty w spółce developerskiej zakupione z zamiarem dalszej odsprzedaży.
W przypadku jednostki świadczącej usługi do zapasów zalicza się wydatki poniesione na realizację usług, w odniesieniu do których jednostka nie ujęła jeszcze przychodów.
Należy pamiętać, że koszt wytworzenia zapasów w jednostce usługowej składa się przede wszystkim z kosztów robocizny oraz innych kosztów związanych z personelem bezpośrednio zaangażowanym w świadczenie usług, łącznie z kosztami personelu nadzorującego oraz dającymi się przypisać kosztami pośrednimi. Kosztów robocizny oraz innych kosztów związanych ze sprzedażą i personelem administracji ogólnej nie zalicza się do kosztu wytworzenia zapasów, lecz ujmuje się je jako koszty okresu, w którym zostały poniesione. Koszt zapasów w jednostce usługowej nie powinien także uwzględniać marży zysku ani kosztów ogólnych, których nie można bezpośrednio przypisać świadczonym usługom, a które są zwykle wkalkulowane w ceny sprzedaży stosowane przez jednostkę usługową.
MSR 2 Zapasy wskazuje iż w sprawozdaniu finansowym zapasy należy wyceniać w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania, w zależności od tego, która z kwot jest niższa.
W przypadku gdy cena nabycia lub koszt wytworzenia będą wyższe niż cena możliwa do uzyskania w toku sprzedaży w ramach prowadzonej działalności konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego.