Obecnie większość interpretacji Dyrektorów Izb Skarbowych wskazuje iż udział pracowników w imprezach integracyjnych, a do takich można zaliczyć spotkania wigilijne i świąteczne w firmach, rodzi przychód podlegający opodatkowaniu u pracownika.
Udział w imprezach integracyjnych sfinansowanych ze środków obrotowych stanowić będzie dla uczestników nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy, określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – tak wynika np. z interpretacji indywidualnej (Sygnatura IBPBII/1/415-553/11/MZ) z dnia 26 sierpnia 2011 wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Z kolei na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 29 lipca 2011 (Sygnatura IPTPB2/415-158/11-2/ASZ) stwierdził iż w przypadku, gdy impreza ma charakter nieobowiązkowy, przychód powstaje wyłącznie u osób, które w imprezie uczestniczyły, a nie u wszystkich zaproszonych. W konsekwencji Wnioskodawca winien zwiększać przychody pracowników z tytułu umowy o pracę. Przychód pracowników winien być ustalany poprzez podzielenie łącznej ceny zakupu danej imprezy integracyjnej, ustalonej w oparciu o powołany powyżej przepis art. 11 ust. 2a ustawy podatkowej przez liczbę osób, które uczestniczyły w spotkaniu.
Te niekorzystne poglądy mogą być dodatkowo podpierane wyrokiem w sprawie nieodpłatnych świadczeń w zakresie świadczeń medycznych. Spór ten był przedmiotem analizy w wydanej w dniu 24 października 2011 r., w pełnym składzie uchwale izby finansowej naczelnego sądu administracyjnego. W uchwale tej (sygn. Akt II FPS 7/10). Sąd NSA stwierdził, że „wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy”.