Koszty związane z podziałem spółek jako koszty uzyskania przychodów

W myśl art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, ww. przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W tym miejscu należy wskazać, iż, przedmiotem sukcesji, będzie obowiązek zadeklarowania przez spółkę przejmującą przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów dotyczących działalności wydzielonej za rok podatkowy, w którym nastąpi podział.

Mając na uwadze powyższe, jedynym poprawnym sposobem rozliczenia podziału i ustalenia wysokości wyniku podatkowego za rok podatkowy, w którym nastąpi podział jest ujęcie przez spółkę przejmującą wszystkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów dotyczących przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa za cały rok podatkowy, w którym nastąpił podział.

Wskazany art. 93c Ordynacji podatkowej wprowadza zasadę sukcesji podatkowej częściowej, zgodnie, z którą w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana, a więc także obowiązek uwzględnienia przychodów i kosztów związanych z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku (dochodu bądź straty osiągniętej od początku roku podatkowego do dnia podziału).

Sukcesja prawno-podatkowa w rozliczeniach z tytułu podatku CIT oznacza obowiązek wykazania w rozliczeniu rocznym spółki przejmującej, przychodów i kosztów podatkowych wygenerowanych w trakcie całego roku podatkowego przez wydzieloną zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że to w rozliczeniu rocznym spółki przejmującej powinien zostać uwzględniony dochód bądź strata podatkowa osiągnięta od początku roku podatkowego do dnia podziału związana z przydzielonymi spółce przejmującej w planie podziału składnikami majątku spółki, tj. związana z działalnością wydzieloną. Tym samym, dochód bądź strata nie może zostać ujęta w rozliczeniu podatkowym spółki dzielonej.

Mając na uwadze powyższe, spółka dzielona nie powinna ująć w swoim rozliczeniu z tytułu podatku CIT za rok podatkowy, w którym będzie miał miejsce podział przychodów związanych z działalnością wydzieloną za okres od początku roku podatkowego do dnia wydzielenia oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością wydzieloną za okres od początku roku podatkowego do dnia wydzielenia.

Zasadność powyższego potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2013 r., sygn. IBPBI/2/423-158/13/AK, który wskazał, iż ,,(…) jedynym poprawnym sposobem rozliczenia podziału za rok, w którym nastąpi podział przez wydzielenie, będzie ujęcie przez Spółkę Przejmującą wszystkich przychodów i kosztów dotyczących przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wygenerowanych w całym roku podatkowym Spółki Dzielonej, w którym nastąpił podział (…) Wnioskodawca nie może ująć w swoim rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok, w którym będzie miał miejsce podział, przychodów związanych z działalnością sprzedażową powstałych przed dniem wydzielenia oraz odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów (…).”

Na takim samym stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2012 r., sygn. IPTPB3/423-115/12-5/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. ILPB3/423-864/10-2/EK a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-354/14/MO.

Dodaj komentarz