Kurator spółki kapitałowej

Z tego względu spółki kapitałowe prowadzą swoje sprawy oraz występują w obrocie gospodarczym poprzez powołane do tego organy statutowe.

Istnieje szereg sytuacji, w których osoby sprawujące funkcje członkowskie w organach spółek kapitałowych mogą utracić mandat w trakcie trwania kadencji co w konsekwencji prowadzić może do braku należytej reprezentacji spółki. Szczególnie kłopotliwa z punktu widzenia funkcjonowania spółki w obrocie jest utrata jedynego członka zarządu lub utrata wszystkich członków zarządu kolegialnego. W praktyce sytuacje takie nie należą do rzadkości. Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy zarząd spółki kapitałowej prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Oznacza to, że jego brak uniemożliwia spółce kapitałowej prowadzenie własnych spraw.

W sytuacji utraty organu wykonawczego, zainteresowane sanowaniem kłopotliwej sytuacji prawnej spółki kapitałowej osoby doprowadzić powinny do powołania dla spółki kuratora. Podstawę materialno-prawną tej instytucji stanowi art. 42 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „Jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora”. Artykuł 42 § 2 Kodeksu cywilnego określa natomiast zakres działania kuratora osoby prawnej, którego głównym zadaniem jest niezwłoczne powołanie organów osoby prawnej, nie zaś prowadzenie spraw spółki do czasu powołania nowych członków organów statutowych. Jak trafnie zauważył Sąd Najwyższy w uzasadnieniu orzeczenia z dnia 7 maja 2004 r. (sygn. III CK 249/03), celem działania kuratora jest doprowadzenie do wyłonienia nowych członków na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. W innym przypadku „Ustanowienie kuratora równałoby się powołaniu zarządu jednoosobowego w sposób nieprzewidziany przez kodeks spółek handlowych”.

Zgodnie z art. 603 k.p.c. kuratora dla osoby prawnej ustanawia sąd opiekuńczy, w którego okręgu osoba ta ma lub miała ostatnią siedzibę.

Dodaj komentarz