Zmiana zasad poboru zaliczek PIT od 1 lipca 2022 r.

Nowelizacja Polskiego Ładu ma wejść w życie 1 lipca 2022 r. Zmianie ulegną między innymi zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy PIT. Co czeka podatników?

W ramach obowiązujących od niedawna przepisów Polskiego Ładu rząd zaproponował pewne modyfikacje. Już od 1 lipca 2022 r. ulec zmianie mają między inny zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Zaliczki na podatek dochodowy 2022

Wyżej wspomniane zmiany obejmować będą kwotę zmniejszającą podatek, która to występuje w skali podatkowej. Obecnie jest to kwota 5100 złotych, zaś na mocy obniżenia stawki PIT do 12 proc. wyniesie ona 3600 złotych.

– Warto zauważyć, że kwota zmniejszająca podatek generuje kwotę wolną od podatku. Od stycznia 2022 roku bowiem została ona podniesiona do 30 tys. złotych. W rezultacie, podatnik na skali, którego roczne przychody nie przekroczą tejże kwoty, nie będzie miał obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu podatku dochodowego – podkreśla Szymon Kwasigroch z Systim.pl.

Co ważne, aktualnie część płatników – jak chociażby zakłady pracy czy organy rentowe – obliczający oraz pobierający zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat, mogą zmniejszać zaliczkę o kwotę 425 złotych (1/12 z 5100 złotych). Po wejściu zmian kwota ta wynosić będzie 300 złotych (czyli 1/12 z 3600 złotych).

Dla kogo zmiany w zaliczkach PIT będą najkorzystniejsze?

Dla kogo nadchodzące zmiany będą najkorzystniejsze? – Z pewnością nie dla osób, które zarabiają powyżej 20 000 złotych miesięcznie. Ci bowiem odczują stratę w dochodach – mówi Szymon Kwasigroch. – Najbardziej korzystne będą zmiany dla tych wszystkich osób, które zarabiają co miesiąc od 10 do 12 tys. złotych brutto. Z kolei pracownicy, zarabiający w przedziale od 3 do 8 tys. złotych miesięcznie odczują jedynie niewielki zysk – dodaje ekspert.

Na koniec warto podkreślić, że zmiany w zaliczkach to nie jedyne planowane przez projektodawcę zmiany. W ramach nowelizacji zaproponowano bowiem, aby podatnik mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników – w tym zleceniodawców – do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, wskazując jednocześnie kwotę do odliczenia, stanowiącą 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Źródło: Infor.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na webinar


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *