Zmiana systemu opłat za składowanie odpadów

Nowy system wiąże się, w zależności od rodzaju odpadu, z podniesieniem lub obniżeniem jednostkowego kosztu składowania względem stawek obowiązujących obecnie.

Proponowane w projekcie zmiany spowodują poważne konsekwencje ekonomiczne dla niektórych przedsiębiorców. Dobrym tego przykładem jest znaczący wzrost stawki opłat dla fosfogipsów, czyli odpadów powstałych przy produkcji kwasu fosforowego. Biorąc pod uwagę, że nie ma skutecznych metod wykorzystania gospodarczego fosfogipsu, odpady te są w zasadzie całkowicie składowane. Na skutek zmian w systemie opłat koszt ich składowania zwiększy się prawie trzykrotnie. W praktyce zatrzyma to produkcję kwasu fosforowego w Polsce. Odnosząc się do tego problemu PKPP Lewiatan przedstawiła Ministerstwu Środowiska propozycję zmian klasyfikacji fosfogipsów, która nie będzie burzyła nowego systemu, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie produkcji kwasu fosforowego.

Z drugiej strony, nowy projekt rozporządzenia w znaczący sposób obniża stawki opłat za składowanie kilku rodzajów wysokokalorycznych odpadów (np. tworzyw sztucznych, tekstyliów, rozpuszczalników, olejów) stosowanych jako składniki wzbogacające paliwa alternatywne. Może to doprowadzić do niekorzystnych, z punktu widzenia środowiska, zmian. Stwarza to bowiem zachęty ekonomiczne dla przedsiębiorców do umieszczania odpadów na składowiskach zamiast ich ponownego wykorzystania.

Zdaniem PKPP Lewiatan, dla dalszego rozwoju infrastruktury w zakresie gospodarowania odpadami, wskazane byłoby także określenie stawek opłat na lata 2012-2015. Firmy miałyby wówczas szansę przeprowadzenia analizy opłacalności przyszłych inwestycji. Oczekiwanie z publikacją stawek na kolejny akt normatywny wydaje się w tym przypadku działaniem nieuzasadnionym.

PKPP Lewiatan/red.

Dodaj komentarz