Zmiany w ustawie dotyczące rzeczników patentowych

Nowelizacja ustawy umożliwi wykonywanie zawodu rzecznika patentowego na obszarze Polski przez obywateli krajów wchodzących w skład UE, których kompetencje zostały potwierdzone w innym państwie unijnym (w ramach tzw. usług transgranicznych). Dokument określa również możliwość reklamy usług oferowanych przez rzeczników patentowych m.in. w telewizji czy prasie.

Dodatkowo projekt określa ramy szkoleń aplikantów i tryb przeprowadzania egzaminów konkursowych i kwalifikacyjnych, które będą przebiegały przez celowo powołaną Komisję Egzaminacyjną. Od jej decyzji można będzie się odwołać do Krajowej Rady Rzeczników Patentowych. Ponadto, w całości lub częściach będzie można powtarzać egzamin kwalifikacyjny. Szczegóły doprecyzuje rozporządzenie wykonawcze.

Opłaty roczne za aplikację również będą regulowane przez ustawę. Maksymalna suma nie będzie mogła przewyższać trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość należności doprecyzuje Prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu do ustawy.

Projekt dopuszcza również możliwość występowania rzecznika patentowego w roli pełnomocnika w kwestiach z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo reguluje wewnętrzną strukturę samorządu rzeczników patentowych. Wprowadza także usprawnienia dotyczące postępowania dyscyplinarnego.

***

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych bierze pod uwagę regulacje wynikające z dyrektywy 2006/123/WE dotyczącej usług na rynku wewnętrznym oraz dyrektywy 2005/36/WE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych.

MG/red.

Dodaj komentarz