Zmiana planu kont a zmiana polityki rachunkowości

Dodatkowo zmiana dotychczas stosowanych rozwiązań wymaga także określenia w informacji dodatkowej wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe wymagane innymi przepisami prawa, jeżeli zostały one sporządzone za okres, w którym powyższe rozwiązania uległy zmianie. W  przypadku takim należy w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok obrotowy, w którym zmiany te nastąpiły, podać przyczyny tych zmian, określić liczbowo ich wpływ na wynik finansowy oraz zapewnić porównywalność danych sprawozdania finansowego dotyczących roku poprzedzającego rok obrotowy, w którym dokonano zmian. Jak widać tak zamiana jest dosyć uciążliwa.

Jednak w przypadku zmiany systemu FK  mogą wystąpić zmiany w polityce rachunkowości. Potencjalnie mogą one wynikać ze stosowania różnych algorytmów wyliczania wartości w dotychczasowym i nowym systemie FK lub też z zastąpienia wyliczeń dokonywanych poza systemem przez algorytm wbudowany w system FK. Dotyczyć to może przykładowo amortyzacji, wyceny zapasów itp. Warto podkreślić iż zmiany algorytmów w ciągu roku obrotowego, jako naruszające zasadę ciągłości nie są dopuszczalne, dlatego na etapie wdrożenia nowego systemu FK potwierdzenia wymaga, poprzez stosowne testy, że rezultaty otrzymywane w wyniku stosowania zmienionych algorytmów objętych nowym systemem FK są zgodne z rezultatami uzyskiwanymi poprzednio.

Zmiana dotychczasowego systemu FK na nowy, wymaga upewnienia się, że:

  • nowy system umożliwia odpowiednie zabezpieczenie zarówno samych danych, jak i oprogramowania,
  • planowana struktura uprawnień dotyczących nowego systemu jest odpowiednia.

Pamiętajmy iż jednostka nie ma obowiązku posiadania całego oprogramowania w języku polskim w przypadku użytkowania programów opracowanych w języku obcym. Wymóg stosowania języka polskiego przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera obejmuje wyłącznie dane zawarte w systemie FK, a w szczególności dane ustalone w sposób stały, takie jak nazwy kont, opisy rodzajów transakcji, poleceń księgowania itp., nazwy operacji gospodarczych oraz nazwy walut.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.),
  • uchwała nr 5/10 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13.04.2010 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dodaj komentarz