Opodatkowanie VAT świadczeń nieodpłatnych – zmiany w 2011 r.

W projekcie przewidziano usunięcie w art. 7 ust. 2 m.in. wyrażenia „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego [podatnika] przedsiębiorstwem”. Powyższe doprowadzić ma zgodnie z intencjami projektodawców do opodatkowania każdego nieodpłatnego przekazania towarów (za wyjątkiem drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek) należących do przedsiębiorstwa podatnika, bez względu na cel takiego przekazania. Głównym kryterium opodatkowania przekazania ma być okoliczność, czy przekazującemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów. Proponowana zmiana jest kolejną próbą dostosowania polskich przepisów do regulacji wspólnotowych oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ponadto w projekcie nowy kształt nadano art. 8 ust. 2. Zgodnie z nim za odpłatne świadczenie usług będzie się również uznawać:

a) użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów,

b) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika.”;

Powyższa zmiana ma na celu ściślejsze dostosowanie definicji odpłatnego świadczenia usług do uregulowań tego zagadnienia zawartych w art. 26 dyrektywy 2006/112/WE. Projekt nie posługuje się już, jak ma to miejsce obecnie, kryterium „braku związku świadczenia usług z prowadzonym przedsiębiorstwem”, lecz na wzór dyrektywy odwołuje się do „świadczenia do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika”. Celem jest zawężenie kręgu sytuacji, w których nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu.

Użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa stanowi w rzeczywistości świadczenie usług. Zatem wyodrębnienie punktu a) stanowi raczej doprecyzowanie tego, co objęte jest obecną definicją nieodpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT. Poza wspomnianą możliwością odmiennej interpretacji ww. zwrotów, przepis ten nie wprowadza zmian w stosunku do aktualnie obowiązującej ustawy o VAT, stanowiąc dostosowanie jej brzmienia do regulacji wspólnotowej.

Poszerzenie zakresu nieodpłatnego świadczenia usług, które podlega opodatkowaniu, będzie natomiast efektem pominięcia w punkcie b), także wyodrębnionym przez projekt, warunku uzależniającego opodatkowanie od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami. W konsekwencji, każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste oraz do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika będzie podlegać VAT. Obecnie takie świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko, jeśli obie te przesłanki (brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz istnienie prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami) spełnione są łącznie.

Projekt z 9 września br. nie stanowi pierwszej próby dostosowania przepisów krajowych do regulacji wspólnotowych. Pewne propozycje zmian w tym zakresie pojawiły się już w projektach Ministerstwa Finansów z 2009 r.

Dodaj komentarz