Firma oddziału przedsiębiorcy na tle art. 43.6 KC

Oddział osoby prawnej nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej, pomimo, iż pozostaje organizacyjnie, technicznie i finansowo wyodrębniony. Działalność oddziału przedsiębiorcy zawsze zasadza się na osobowości prawnej przedsiębiorcy. Mając na względzie powyższe, oddział, nie mając własnej zdolności prawnej, zdolności sądowej ani zdolności upadłościowej, nie może być traktowany jako samodzielny przedsiębiorca. Z powszechną krytyką spotkało się użycie w art. 466 KC pojęcia „firma oddziału”, podnosi się bowiem, iż należałoby raczej mówić o oznaczeniu oddziału osoby prawnej niż o jego firmie, bowiem określenie „firma”  powinno się wiązać wyłącznie z przedsiębiorcą.

Z brzmienia art. 436 KC jasno wynika, że firma oddziału nie może zawierać innych elementów niż w nim wskazane. Firma oddziałowa konstruowana jest wg ściśle określonej reguły, tj. zawierać będzie pełną nazwę osoby prawnej oraz określenie siedziby oddziału. Brzmienie art. 436 KC jest więc konsekwencją obowiązywania w polskim porządku prawnym zasady jedności firmy.
Należy przy tym zwrócić uwagę na pojawienie się w brzmieniu przepisu przymiotnika „pełna” dotyczącego wskazania nazwy osoby prawnej, wprowadzając taki przymiotnik, ustawodawca prawdopodobnie chciał położyć szczególny nacisk na konieczność dokładnego powtórzenia nazwy osoby prawnej w firmie oddziału, bez stosowania jakichkolwiek skrótów i bez pominięcia szczegółów.

Firma oddziału osoby prawnej nie może zawierać innych elementów niż wskazane powyżej, co wiąże się z faktem, iż oddział osoby prawnej nie posiada odrębnej firmy. Oddział nie ma bowiem podmiotowości prawnej i nie jest odrębnym przedsiębiorcą. Występującym w obrocie gospodarczym i w postępowaniu sądowym podmiotem będzie wyłącznie osoba prawna działająca pod swoją firmą, z równoczesnym ujawnieniem wyodrębnionego oddziału.

Z tego względu firma oddziału stanowi wyłącznie „pochodną” firmy przedsiębiorcy, którego ten oddział jest jednostką organizacyjną i jako taka w sposób ścisły musi odzwierciedlać brzmienie firmy przedsiębiorcy. Jedynym wyjątkiem jest obowiązek zamieszczenia dodatkowego oznaczenia wskazującego „oddział” i jego siedzibę.

Wyłączona prawnie jest możliwość dowolnego określenia firmy oddziału przedsiębiorcy. Dowolność umieszczenia w firmie oddziału przedsiębiorcy jakichkolwiek dodatków, nie znajduje oparcia na gruncie obowiązujących przepisów prawa. Dopuszczalnym jednak pozostaje oznaczenie oddziałów poprzez użycie stosownego dodatkowego przymiotnika nawiązującego do regionalnego bądź przedmiotowego zróżnicowania działalności przedsiębiorcy (np. okręgowy, wojewódzki, usługowy, transportowy itp.) bądź też liczebności oddziałów (np. I, II, III).

Istotą omawianego przepisu oraz następnie oznaczania oddziału przedsiębiorcy, jest zapewnienie jedności firmy oddziału (oznaczenia oddziału) z firmą przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *