Załóżmy, że dana Spółka sporządza sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2011r. Jako zobowiązanie krótkoterminowe uznana zostanie ta część rat kredytu/pożyczki, która stanie się wymagalna w 2012 roku, natomiast raty płatne w roku 2013 i w latach kolejnych prezentuje się jako zobowiązania długoterminowe.
Oprócz prawidłowej klasyfikacji zobowiązań ze względu na okres ich wymagalności, kluczowe znaczenie ma również wykazanie w sprawozdaniu finansowym zobowiązań z tytułu kredytu lub pożyczki w odpowiedniej wartości.
W przypadku jednostek nie stosujących Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. z 2001 r. nr 149, poz. 1674 z późn. zm.) to zobowiązania te na dzień bilansowy można wyceniać zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt. 8 Ustawy o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), czyli w kwocie wymagającej zapłaty lub też zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 8a, czyli według skorygowanej ceny nabycia lub jeżeli jednostka przeznacza je do sprzedaży w okresie do 3 miesięcy, to według wartości rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej. Dotyczy to zarówno zobowiązań długoterminowych jak i krótkoterminowych.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku zobowiązań z tytułu pożyczki lub kredytu jako kwotę wymagającą zapłaty uznaje się pozostające do spłaty raty danego kredytu lub pożyczki wraz z należnymi odsetkami z tego tytułu, niezależnie od tego na jaki dzień są one wymagalne. Oznacza to, iż nawet jeżeli rata kredytu wraz z należnymi odsetkami staje się wymagalna 10-go dnia miesiąca, na dzień bilansowy winny zostać uwzględnione w sprawozdaniu finansowym odsetki naliczone za okres od 10 do 31 grudnia i powiększyć wartość zobowiązań krótkoterminowych z tego tytułu.
W przypadku zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o rachunkowości wyceny dokonuje się po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.