ZUS stracił w katastrofie byłego szefa

Paweł Wypych urodził się 20 lutego 1968 r. w Otwocku. Ukończył studia w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był też absolwentem studiów podyplomowych z zakresu organizacji pomocy społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i zarządzanie w administracji publicznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

W latach 1987-1999 był instruktorem harcerskim, ostatnio w stopniu harcmistrza w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR).

W 1990 r. został warszawskim radnym. Od 1996 do 1999 r. był asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a następnie dyrektorem Warszawskiego Centrum Pomocy Rodziny.

Lech Kaczyński będąc prezydentem Warszawy ściągnął go w 2002 r. do ratusza na dyrektora Biura Polityki Społecznej. W 2005 r. Paweł Wypych został wiceministrem pracy i polityki społecznej w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego, a także Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Odszedł z resortu w sierpniu 2006 r., po tym jak ministrem została Anna Kalata z Samoobrony. Kilka miesięcy później zaczął doradzać premierowi Kaczyńskiemu w sprawach społecznych.

W lutym 2007 r. szef rządu powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w swojej kancelarii. Odpowiadał za nadzór nad ZUS, pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Międzyresortowego Zespołu do Spraw Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedzialnego za dokończenie reformy emerytalnej.

Od czerwca do listopada stał na czele ZUS. – Jest człowiekiem bardzo dobrze wprowadzonym w te sprawy i wydaje mi się, że będzie bardzo sprawnym szefem – mówił powołując go na to stanowisko ówczesny premier Jarosław Kaczyński.

Jego wybór chwalili też eksperci. – Wypych może dla ZUS wiele dobrego zrobić. Zgadzam się z nim, że trzeba ograniczyć liczbę zawodów z prawem do wcześniejszej emerytury i zmniejszyć koszty pracy – mówił Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.
W Zakładzie Paweł Wypych m.in. rozpoczął reformę administracyjną polegającą na utworzeniu oddziałów wojewódzkich, których dyrektorzy mieli kierować pracami wszystkich oddziałów ZUS na terenie poszczególnych województw.

Jego kadencja w ZUS trwała niespełna pół roku. Po wyborach parlamentarnych i zmianie rządu, został odwołany z funkcji prezesa.

Po odwołaniu trafił do Kancelarii Prezydenta. Początkowo był doradcą Lecha Kaczyńskiego ds. pracy i polityki społecznej, a od kwietnia 2009 r. roku sekretarzem stanu w jego Kancelarii i nieformalnym rzecznikiem prasowym.
Paweł Wypych był żonaty, osierocił dwoje dzieci.
ZUS/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *