Klasyfikacja budżetów ze względu na horyzont czasowy

Z tego względu wyróżniane są przede wszystkim budżety krótkookresowe (krótkoterminowe) i budżety długookresowe (długoterminowe). Te pierwsze obejmują okres zwykle do jednego roku i związane są rozmieszczeniem zasobów służących do bieżącego funkcjonowania podmiotu gospodarczego, bieżącej alokacji zasobów, jakimi dysponuje lub będzie dysponował podmiot. W ramach budżetów krótkookresowych sporządzane są budżety roczne oraz budżety obejmujące jeszcze mniejsze odcinki czasu np. budżety dzienne, tygodniowe, miesięczne, kwartalne czy półroczne. Zdarza się również, że podmioty rezygnują z „kalendarzowego” określenia odcinka czasu obejmującego budżet i dostosowują go do własnego cyklu produkcyjnego czy innych czynników determinujących ich działanie. W praktyce spotyka się czasem budżety obejmujące na przykład okres dwóch lub sześciu tygodni czy 50 dni.

Budżety długookresowe z kolei obejmują okres powyżej jednego roku i najczęściej określane są jako budżety kapitałowe bądź inwestycyjne, ponieważ ich przygotowanie wiążę się najczęściej z realizacją inwestycji tj. jej przygotowaniem i wykorzystaniem. Budżety długookresowe są określane także jako budżety strategiczne ponieważ w odniesieniu do całego podmiotu gospodarczego wskazują sposób pozyskania i wykorzystania najistotniejszych zasobów przedsiębiorstwa. Nie są to budżety wskazujące szczegółowo zasoby i ich wykorzystanie ale raczej preliminarze, które wytyczają kierunki, kwantyfikują cele strategiczne podmiotu.

Niektóre klasyfikacje wymieniają też budżety średniookresowe obejmujące okres powyżej roku do 3 maksymalnie 5 lat. W takim ujęciu celem takich budżetów jest rozlokowanie środków w dłuższym okresie czasu z dosyć dużą szczegółowością, budżety długookresowe skupiają się jedynie na kluczowych, najrzadszych, najistotniejszych zasobach.

W praktyce wielu przedsiębiorstw sporządzane są niestety jedynie budżety krótkookresowe skupiające się na bieżącej alokacji zasobów.

Dodaj komentarz