Koniec z rolowaniem zaliczek na podatek dochodowy

Od 1 lipca nie będzie już funkcjonował mechanizm rolowania zaliczek na podatek dochodowy. Nowa wersja Polskiego Ładu dokonuje zmian w zasadach poboru.

Polski Ład wprowadził spore zamieszanie w podatkach. Ogromna reforma uchwalona naprędce zawierała szereg błędów, które mają zostać wyprostowane dopiero 1 lipca. Jedną ze zmian, jakie wprowadził Polski Ład, był mechanizm tzw. rolowania zaliczek na podatek dochodowy.

Kogo dotyczyło??

Nowy system dotyczył osób uzyskujących przychody: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. A także tych, którzy otrzymują zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy czy wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach pracy. Przepisy dotyczące rolowania zaliczek miały zastosowanie, gdy miesięczne przychody pracownika nie przekraczają 12 tys. 800 zł.

Na czym polegało rolowanie?

Po zmianach przepisów wprowadzonych przez Polski Ład zespoły kadrowo-płacowe musiały wykonywać podwójną pracę. Miały obowiązek wyliczania pracownikom zaliczek na PIT według dwóch metod. Według zasad wynikających z Polskiego Ładu oraz według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Pracodawca miał obowiązek porównać i sprawdzić, która zaliczka na podatek była niższa.

Jeśli zaliczka na PIT obliczona według zasad obowiązujących w 2021 r. była niższa niż obliczona według zasad z 2022 r., pracownikowi potrącano kwotę tylko tej niższej zaliczki. Różnicę w zaliczkach trzeba było „zrolować”.

Te przepisy oznaczały, że każda sytuacja pracownika musiała być starannie i indywidualnie przeanalizowana.

Co się zmieni od lipca?

Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa nowelizująca Polski Ład. Wraz z nią znika system rolowania zaliczek. – Od lipca będzie obowiązywał tylko jeden system. Pracodawca będzie potrącał podatek według stawki 12 proc. dla osób, których dochód nie przekroczył jeszcze od początku roku 120 tys. zł lub 32 proc. dla tych, którzy tę granicę już przekroczyli – zwraca uwagę Małgorzata Samborska, partner, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Zmiana stawki podatku oznacza również zmianę tzw. kwoty zmniejszającej podatek. Ta wynosi do końca czerwca 2022 r. 5100 zł, co przekłada się na obniżkę podatku o 425 zł co miesiąc (o ile został złożony PIT-2). Od 1 lipca kwota zmniejszająca podatek będzie wynosić 3600 zł (a więc 300 zł w skali miesiąca).

Dodaje, że obniżka stawki podatku oznacza, że w przypadku tych osób, których zaliczka na podatek była rolowana, w wielu przypadkach nie dojdzie do obniżenia wynagrodzenia netto w ostatnich miesiącach roku, kiedy, bez wprowadzenia zmian od lipca, mielibyśmy do czynienia z koniecznością zapłaty zdecydowanie wyższych zaliczek na podatek.

Źródło: Business Insider Polska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *