MF opublikowało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu w okresie styczeń – luty 2015 r.

W okresie styczeń – luty 2014 r. do budżetu wpłynęło około 22 mld PLN z podatku VAT co stanowi ledwie 16 % planowanych wpływów (prognozy MF przewidywały wpływy z VAT w wysokości ponad 135 mld PLN). Podobnie wyglądają wpływy z akcyzy, który wynoszą jedynie 8,8 mld PLN przy prognozowanych 135 mld PLN. Budżetowe wpływy za pierwsze 2 miesiące 2015 r. wyglądają zatrważającą w związku z nieopublikowanymi do dziś dochodami Skarbu Państwa za 2014 r., które prawdopodobnie spadły w stosunku do tych z 2013 r.

Wpływ na pogarszającą się sytuację może mieć wzrost liczby transakcji obrotu stalą, błędna polityka podatkowa wobec wyrobów tytoniowych i alkoholowych, podwyższona stawka podatku VAT, szara strefa oraz znaczący spadek konsumpcji.

Katastrofalne dane na temat wykonania budżetu na początku 2015 r. mogą mieć znaczny wpływ na ilość i charakter kontroli organów podatkowych, z których ewentualnie uzyskane kary finansowe niewątpliwie wspomogłyby nadwątlony stan finansów państwa. Dowodem na powyższe, może być wspomniana już na portalu notatka ,,Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *