Nowy sposób wystawiania faktur

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad nowym sposobem wystawiania faktur. Ma to być system faktur elektronicznych zbliżony do tego jak funkcjonuje on już w krajach takich jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania. „Będą to inne faktury elektroniczne niż te, które podatnicy znają obecnie – komentuje Marcin Chomiuk, partner zarządzający w ADN Podatki. – Przede wszystkim będą one wystawiane w specjalnym systemie przygotowanym przez MF, zwanym roboczo Krajowym Systemem E-faktur (KSeF). Nie oznacza to na razie rezygnacji z faktur papierowych czy elektronicznych w dotychczasowym kształcie. Na razie wszystkie trzy modele wystawiania faktur będą funkcjonowały obok siebie”. Docelowo jednak w relacjach B2B system KSeF ma być wiodący, a następnie obowiązkowy. Założenie jest takie, że od 2022 r. będzie to system wiodący, a sprawić to mają krótsze terminy zwrotu VAT dla przedsiębiorców, którzy wybiorą tę formę dokumentowania sprzedaży. W planach jest jego obowiązkowe wprowadzenie od 2023 r.

W praktyce oznacza to, że fiskus w czasie rzeczywistym będzie mógł śledzić sprzedaż wykazywaną przez podatników VAT. To powinno wyeliminować znaczna cześć wyłudzeń VAT, np. na tzw. znikającego podatnika.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 88 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *