Podatek tylko od jednej pracy

Prezes PSL zauważył, że w czasach wysokiej inflacji coraz więcej osób pracuje na dwóch etatach czy nawet zakłada firmy, aby dodatkowo dorobić. Władysław Kosiniak-Kamysz sugeruje, że od tej drugiej pracy państwo nie powinno pobierać podatku.

PSL proponuje, aby opodatkowane było tylko jedno miejsce pracy, a druga praca byłaby nieopodatkowana. – „Uczciwa Polska”, w przeciwieństwie do nieuczciwego państwa, które jest dzisiaj, nie bierze podatków, składki od drugiej pracy – mówił Kosiniak-Kamysz podczas spotkania w Szczecinie. Lider PSL podkreślał, że trzeba docenić ludzi ciężkiej pracy i promować aktywność.

Kosiniak-Kamysz nie ukrywa, że propozycja jest skierowana głównie do grona aktywnych trzydziesto-, czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków. Prezes PSL mówił, że często pracują na drugim etacie, często po godzinach zakładają swoją firmę, żeby dorobić, bo mają na przykład kredyt, „który w ostatnim roku wzrósł z 2 tys. zł do 4,2 tys. zł”.

To element planu PSL „Uczciwa Polska”, który składa się z projektów ustaw dla trzech pokoleń Polaków i odpowiedź na problemy demograficzne, na sytuację emerytów oraz na sytuację na rynku pracy.

W ramach planu PSL ma też propozycję nowych zasad dziedziczenia emerytury. PSL postuluje, aby po śmierci współmałżonka, druga osoba otrzymywała 100 procent najwyższej emerytury i 50 procent drugiego świadczenia. Szef ludowców zwracał uwagę, że to rozwiązanie jest szczególne ważne dla kobiet, które często mają znacznie niższą emeryturę niż mężczyźni, a jednocześnie często żyją dłużej i zostają same.

W trzeciej ustawie – skierowanej do ludzi młodych – jest natomiast mowa o niskooprocentowanym (1,5 proc.) stałym kredycie na mieszkanie lub dom w BGK oraz wkładzie własnym od państwa w wysokości do 100 tys. zł. Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że takie rozwiązania w obszarze mieszkalnictwa są konieczne, bo „bez nich czeka nas zapaść demograficzna”.

Źródło: PAP

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *