Udostępnienie wyciągu z rachunku bankowego fiskusowi

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej organ podatkowy, w trakcie prowadzenia postępowania podatkowego jest zobowiązany podjąć wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. Oznacza to, iż powinien on, zawsze gdy wymaga tego sprawa, zebrać taki materiał dowodowy, który pozwoli mu na pełne poznanie wszystkich okoliczności sprawy. Z tego też powodu, może zdarzyć się, iż w trakcie postępowania podatkowego, organ podatkowy wystąpi do podatnika z wnioskiem o przedstawienie dodatkowych dokumentów, w tym na przykład wyciągów z rachunków bankowych, jeśli uzna, że informacje te są niezbędne do pełnego wyjaśnienia sprawy.
Podatnik nie ma co do zasady obowiązku przedstawienia na żądanie organu podatkowego wyciągów z rachunków bankowych. Żaden przepis prawa nie obliguje bowiem wprost podatnika do przedstawienia takich informacji.
Jednak w sytuacji, gdy podatnik odmówi przedstawienia wyciągów bankowych organ podatkowy może uzyskać te informacje (zarówno o liczbie posiadanych rachunków bankowych podatnika, obrotach na tych rachunkach czy też stanach tych rachunków) bezpośrednio od banku. Zgodnie z art. 182  § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, obrotów i stanów tych rachunków, zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, umów depozytowych itp.Z powyższego wynika, że bank (a także inne instytucje finansowe, o których mowa w dalszych paragrafach art. 182, tj. zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską, domy maklerskie, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe) nie może odmówić przedłożenia stosownych informacji, jeśli organ zwróci się do banku o ich przedstawienie.

Należy jednak pamiętać, że organ podatkowy może wystąpić do banku (i innych instytucji finansowych) z przedmiotowym żądaniem dopiero wówczas, gdy wcześniej przedłożenia tych informacji odmówił podatnik, zaś w postępowaniu prowadzonym zachodzi potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z innymi informacjami pochodzącymi z banku. Oznacza to, że organ podatkowy nie może w sposób dowolny zdecydować o uzyskaniu informacji od banku.

W praktyce jednak odmowa przez podatnika przedstawienia organowi podatkowemu wyciągów z rachunku bankowego może okazać się nieskuteczna skoro w niektórych sytuacjach organ podatkowy może uzyskać te informacje bezpośrednio od banku. W sytuacji zatem trwającego przed organem podatkowym postępowania podatkowego (szczególnie w przedmiocie ustalenia nieujawnionych źródeł przychodów) przedstawienie żądanych informacji przez samego podatnika może znacznie skrócić czas trwającego postępowania.

Przepisy: art. 182 i 183 Ordynacji podatkowej.

Dodaj komentarz