Sześć najważniejszych zmian od 1 lipca

O poranku 1 lipca Polacy obudzą się w kraju z nowym system podatkowym. Po raz kolejny w tym roku. W życie wejdą bowiem przygotowane w rządzie zmiany wyrzucające do kosza większość rozwiązań Polskiego Ładu, który z pompą wchodził w życie 1 stycznia. Oto kluczowe zmiany z punktu widzenia naszych portfeli.

Kluczową zmianą, którą odczują niemal wszyscy podatnicy, jest obniżenie głównej stawki podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. Tym samym większość pracowników na etatach, umowach cywilnoprawnych, emeryci oraz przedsiębiorcy rozliczający się z wykorzystaniem skali podatkowej, zaczną oddawać fiskusowi mniej, co przełoży się na wyższe przelewy.

Niższy podatek, wyższa wypłata

Jak wyliczyli eksperci podatkowi Grant Thornton, osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto miesięcznie po zmianach zobaczy przelew o 125 zł wyższy. W przypadku pensji na poziomie 10 tys. zł będzie to 210 zł miesięcznie. Zmian nie odczują osoby zarabiające poniżej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

W dodatku obniżka, choć wejdzie w życie 1 lipca, ma obowiązywać wstecznie od 1 stycznia. To oznacza, że wiosną przyszłego roku znaczna część podatników otrzyma wyższe zwroty nadpłaconego podatku niż dotychczas – przez sześć miesięcy bowiem oddawali państwu podatek na poziomie 17 proc., a w rozliczeniu należny podatek będzie wynosił 12 proc.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej było jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów zawartych w Polskim Ładzie. Nie ze względu na swoje uzasadnienie, ale skomplikowaną konstrukcję. Ulga miała pracownikom zarabiającym pomiędzy 5 tys. 701 zł a 11 tys. 141 zł miesięcznie rekompensować brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Ulga ostatecznie trafi do kosza, a rekompensatą za brak możliwości odliczania składki zdrowotnej jest obniżenie stawki podatku PIT. Jak wyliczyli eksperci Grant Thornton, ta zmiana sprawia, że w systemie obowiązującym do 1 lipca pracownik na zmianach w podatkach tracił od czasu, gdy jego miesięcznie wynagrodzenie przekraczało poziom 12 tys. 800 zł brutto. Po wejściu w życie zmian od 1 lipca pracownik będzie tracił dopiero po przekroczeniu progu 17 tys. 700 zł.

Niższa kwota zmniejszająca podatek. PIT-2 do podziału nieco później

Poprzednia wersja Polskiego Ładu sprawiła, że spora część pracowników dowiedziała się o istnieniu formularza PIT-2. Na jego podstawie pracodawca może co miesiąc obniżać podatek należny od pensji pracownika o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Ta jednak przez lata była tak niska, że dopiero poważne zmiany w systemie podatkowym i podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (kwota zmniejszająca podatek w skali roku wynosi do 1 lipca 5,1 tys. zł, ale w rozliczeniu rocznym ze względu na obniżkę stawki PIT do 12 proc. spadnie ona do 3,6 tys. zł – red.).

Drobna korzyść składkowa dla przedsiębiorców

Nowa wersja Polskiego Ładu, która wejdzie w życie 1 lipca, zakłada również przyznanie sporej grupie przedsiębiorców możliwości obniżenia podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej.

Liniowcy będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne, choć ich limit wyniesie 8,7 tys. zł. Ryczałtowcy odliczą od dochodu 50 proc. zapłaconych składek, a podatnicy rozliczający się kartą podatkową pomniejszą podatek o 19 proc. zapłaconych składek.

Znika ulga 1,5 tys. zł, wraca wspólne rozliczenie z dzieckiem

Polski Ład w wersji, z którą żyjemy od 1 stycznia, zlikwidował możliwość wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi. Zamiast tego wprowadził ulgę w wysokości 1,5 tys. zł, co było uzasadnianie argumentem o ryzyku decydowania się na rozwody, by zyskać korzystniejszy sposób rozliczeń podatkowych. Od 1 lipca ten argument przestaje mieć znaczenie, bo krytykowana ulga zniknie, a samotni rodzice odzyskują prawo do wspólnego rozliczenia samotnego rozliczenia z dzieckiem.

Więcej pieniędzy dla OPP

Ze względu na zmianę struktury danin przekazywanych z naszych pensji państwu — obniżenie PIT i realnie podniesienie składki zdrowotnej — na Polskim Ładzie stracić mogły fundacje i inne organizacje pożytku publicznego, które otrzymywały co roku wpłaty z tytułu 1 proc. naszego podatku. Gdy rządzący przyznali, że problem istnieje, chcieli „naprawić” to specjalnym systemem rekompensat. Ostatecznie jednak pomysł ten upadł i posłowie zgodzili się na senacką poprawkę podnoszącą wysokość odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 proc. do 1,5 proc.

Źródło: Business Insider
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *