Zgodnie z art. 28 tej ustawy, za wartość godziwą przyjmuje się kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Ustawa nie reguluje obowiązku określenia wartości godziwej przez rzeczoznawcę majątkowego, niemniej jednak w praktyce jednostki bazują na opracowaniach dotyczących określenia wartości nieruchomości dokonanych przez rzeczoznawców majątkowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rzeczoznawca majątkowy może określić różnego rodzaju wartość nieruchomości, m.in. wartość indywidualną nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest jednoznacznie wskazać w operacie rodzaj określanej wartości, tak aby wartość inna niż wartość rynkowa nie była błędnie rozumiana jako wartość rynkowa. Czym jest wartość indywidualna określona przez rzeczoznawcę majątkowego i czy może być ona uznana za wartość godziwą nieruchomości?
Zgodnie z Krajowym Standardem Wyceny Podstawowym nr 2 „Wartości inne niż wartość rynkowa”, wartość indywidualna (zwana również wartością inwestycyjną) jest to kwota pieniężna określana dla konkretnego inwestora lub grupy inwestorów, którzy mają sprecyzowane oczekiwania i kryteria inwestowania oraz którzy zamierzają użytkować nieruchomość w określonym celu inwestycyjnym. Wartość indywidualna określana jest na podstawie założeń wskazanych przez konkretnego inwestora lub grupę inwestorów, dotyczących m.in. ich wymagań lub zamierzeń w zakresie rozwoju nieruchomości, w tym sposobu zarządzania, stawek czynszu, poziomu pustostanów, warunków finansowych oraz stopy zwrotu zainwestowanego kapitału. Wartość indywidualna nieruchomości jest projekcją oczekiwań inwestora (lub właściciela), wynikających z jego wiedzy i oceny potencjału rozwojowego nieruchomości, znajomości realiów gospodarczych, własnej oceny relacji pomiędzy podażą i popytem. Określenie wartości indywidualnej jest więc postępowaniem opartym na przesłankach subiektywnych, nie zobiektywizowanych przez rynek, jednakże nie z pominięciem rynku. Wartość indywidualna uwzględnia zarówno indywidualne cechy nieruchomości jak i indywidualne umiejętności inwestora w kreowaniu jej wartości oraz jego umiejętności marketingowe, stąd też w zależności od oczekiwań różnych inwestorów i przyjmowanych przez nich różnych założeń do projekcji, ta sama nieruchomość może osiągać różne poziomy wartości indywidualnej.
Podsumowując, wartość indywidualna jest wartością subiektywną, jaką w zależności od konkretnych wymagań nieruchomość przedstawia dla danego inwestora, w odróżnieniu od wartości godziwej, która jest wartością obiektywną, bazującą na warunkach rynkowych. Dlatego też wartość nieruchomości określona dla indywidualnych potrzeb może służyć wyłącznie do oceny możliwego sposobu wykorzystania lub inwestowania w nieruchomość i nie powinna być utożsamiana z wartością godziwą nieruchomości.